Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Echipamente de protecție
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Echipamente de protecție

Buna ziua, as dori sa stiu daca ești trimis la muncă (tăiat de spini în acest caz pe marginea drumului) fără echipament de protecție există vreun temei legal de a sesiza ITM-ul?
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
Pentru neasigurarea EIP se pot aplica angajatorului de catre inspectorii de munca din cadrul ITM sanctiuni contraventionale,
-art. 39 (2) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei încălcarea dispoziţiilor art.13 lit. b), c), p) şi r).
-art. 41 Sancţiunile contravenţionale prevăzute la art. 39 alin. (2)-(9) şi art. 40 se aplică angajatorilor.
HG nr. 1048 Cerinte minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP mentioneaza:
-art. 10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa
se impuna ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.