avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont

Pe data de 31 ianuarie 2019 mi s-au virat 455 RON in cont ca și salariu . Am o poprire pe cont, dar , problema mea care este , mi s-au oprit din această sumă totală 151 RON poprire . Întrebare : Banca , în speță BCR poate să-mi oprească acești bani dacă suma totală de 455 RON este sub minimul de subzistență conform art.729 alin. 3 din C.Pr.Civ. ?
Cel mai recent răspuns: mihaiclaudiugabriel , utilizator 08:07, 4 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbiți cu executorul judecătoresc să vedeți ce zice. Dacă executorul a pus poprire pe cont Banca nu prea are de ales când este TERȚ POPRIT.

Dar totuși, de ce aveți doar 455 lei salariu, că se știe că nu se poate trăi cu acești bani`?
De ce nu lucrați 8 ore să aibă de unde să vă rețină legal`?

Dacă înțelegeți să faceți Contestație la executare, trebuie să vă judecați cu creditorul.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
Dapix, utilizator
Daca au fost incalcare prevederile legale, ar trebui sa faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care ati aflat de poprire.
Sunt angajat de pe data de 20 decembrie , din această cauză am acești ,,puțini' bani

Dapix a scris:

Vorbiți cu executorul judecătoresc să vedeți ce zice. Dacă executorul a pus poprire pe cont Banca nu prea are de ales când este TERȚ POPRIT.

Dar totuși, de ce aveți doar 455 lei salariu, că se știe că nu se poate trăi cu acești bani`?
De ce nu lucrați 8 ore să aibă de unde să vă rețină legal`?

Dacă înțelegeți să faceți Contestație la executare, trebuie să vă judecați cu creditorul.

Teoretic, un venit care în ianuarie-2019 este sub pragul de 631,50 lei nu poate face obiectul popririi, potrivit Codului de Procedură Civilă. Executorul trebuie notificat în scris cu nr. de înregistrare, că discuțiile verbale n-au nici un efect juridic.
Ultima modificare: Vineri, 1 Februarie 2019
Dapix, utilizator
Ok,executorul nu cunoaște legea? În speță art.729 alin.3 ? Oare ,chiar nu cunoaște legea? Sau cunoaște doar parțial ce îi convine ,de ce trebuie notificat ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns !

Dapix a scris:

Teoretic, un venit care în ianuarie-2019 este sub pragul de 631,50 lei nu poate face obiectul popririi, potrivit Codului de Procedură Civilă. Executorul trebuie notificat în scris cu nr. de înregistrare, că discuțiile verbale n-au nici un efect juridic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

3 popriri pe salariu: una la serviciu de 1/3, două la bancă pe 1/2. cum să procedez ca să-mi recuperez restul de bani? gavriluta80 gavriluta80 Buna ziua! Am poprire pe salariu la 1/3 de către angajator. Am primit poprire și pe contul de salariu din partea aceluiași executor , plus alți ... (vezi toată discuția)
Poprire alesimtranslate alesimtranslate Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu ... (vezi toată discuția)
Poprire Zoff Zoff Este corect sa-mi opreasca si executorul din salariu si banca? Am cardul de salariu blocat si astazi la banca am explicat ca mi se opreste din salariu insa dna ... (vezi toată discuția)