Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligativiate depunere declaratie unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligativiate depunere declaratie unica

Buna ziua,

Pentru un contract de drepturi autor singular (valoare aproximativ 3000 lei) incheiat in luna decembrie 2018 este obligatorie depunerea declaratiei unice? Mentiuni:
1. Impozitul pe venit s-a retinut la sursa, beneficiarul a depus declaratia 112
2. Pe parcursul anului 2018 nu s-au obtinut alte venituri (nu sunt salariat)
3. Nu doresc plata CAS si CASS
4. Pe anul 2019 estimez un venit asemanator, tot prin contract de drepturi de autor
5. In anul 2018 nu am depus declaratie unica (pentru estimare venit)
6. Obisnuit din anii anteriori, am mers la inceputul lunii ianuarie la ANAF sa depun si sa declar contractul (in mai putin de 30 zile de la data contractului), cei de acolo nu au stiut ce trebuie depus asa ca m-au sfatuit sa depun tot declaratia 020 ca si anii precedenti.

Va rog daca ma puteti lamuri daca sunt obligat sa depun declaratia unica si daca mai trebuie sa depun/declar viitorul contract de drepturi autor de pe parcursul anului 2019.

Multumesc!
Impozitul pe venit s-a retinut la sursa, asa cum ati scris. La acest nivel de venit nu platiti contributii sociale. Deci nu aveti pentru ce sa depuneti declaratia unica entru a inchide anul 2018 si nu depuneti nici pentru estimatul lui 2019 decat daca doriti optional sa platiti cass.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns, va rog sa imi spuneti si daca mai trebuie sa depun/declar viitorul contract de drepturi autor de pe parcursul anului 2019, sau este de ajuns declaratia 112 a beneficiarulu?
Doar beneficiarul. Cititi raspunsul precedent.