Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la transport
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la transport

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie. Firma noastra este neplatitoare de TVA. Importam faianta dintr-o tara din afara Europei, marfa care va fi transportata de o firma din Austria. Initial ni s-a spus de catre firma de transport ca ni se va emite factura externa fara TVA. Apoi am fost anuntati ca firma noastra nu are CUI ul recunoscut european si ni se va emite factura cu TVA. Am o intrebare: daca platim TVA-ul la transport o data (firmei de transport din Austria) il mai achitam inca o data si in vama romaneasca? In plus, nu intelegem ce ezte acest CUI nerecunoscut european. Numar EORI avem, este cumva vorba de codul EUID? Astept cu interes raspunsul dv.
george-neagu, moderator