Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie

buna ziua
am si eu o intrebare referitor la indemnizatie copil
lucrez la o firma cu carte de munca si concomitent am si un contract de colaborare cu un broker de asiurari, contractul este inregistrat la circa financiara si platesc impozit 16%
intrebarea estese iau in calcul toate veniturile?
Da.
Ca acest venit sa fie luat in calcul pentru indemnizatie ,nu este de ajuns sa platiti numai impozitul pe venit de 16 % . Mai sunt cateva contributii :
- obligatorii: Contributia la fondul de sanatate FNUASS ( Legea nr.95/2006)
- neobligatorii: Contributia la CAS ,somaj si casa de pensii
Cu fiecare in parte trebuie incheiat un contract individual. Contributiile nu se platesc retroactiv.

anda.i a scris:

Ca acest venit sa fie luat in calcul pentru indemnizatie ,nu este de ajuns sa platiti numai impozitul pe venit de 16 % . Mai sunt cateva contributii :
- obligatorii: Contributia la fondul de sanatate FNUASS ( Legea nr.95/2006)
- neobligatorii: Contributia la CAS ,somaj si casa de pensii
Cu fiecare in parte trebuie incheiat un contract individual. Contributiile nu se platesc retroactiv.

:O Scuze..... dar in ce lege scrie asta?
sincera sa fiu nu cred ca este adevarat, din cite stiu in romania nu poti sa platesti sanatate de doua ori
eu lucrez la allianz tiriac cu carte de munca, platesc totul, si mai am un contract de colaborare cu un broker, evident ca nu platesc sanatate si alte contributii, decit impozit.
Legea prevede ca timp de 12 luni anterior nasterii copilului sa realizati venituri supuse impozitului pe venit. Nu se mentioneaza in lege alte contributii obligatotii de achitat pentru a se beneficia de indemnizatie crestere copil..