Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Falsificarea și publicarea în presa online a unui ...
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Falsificarea și publicarea în presa online a unui document bancar încalcă legea?

Bună ziua.
Acum câțiva ani, un cotidian online național a publicat un articol defăimător la adresa unei persoane publice. Acest articol cuprinde un document care se pretinde că ar fii emis de o bancă, dar documentul este falsificat cu scop defăimător. Din punct de vedere legal ce măsuri se pot lua împotriva acestei publicații online?
Vă mulțumesc anticipat.
adiseni, utilizator
Formulati o actiune intemeiata pe raspunderea civila delictuala, prin care sa solicitati repararea prejudiciului material si moral produs prin publicarea de catre respectiva publicatie online a acelui document fals.

Nu va puteti adresa unei instante penale, intrucat insulta si calomnia au fost dezincriminate, nu mai sunt prevazute de legea penala.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat