Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant la radiere firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant la radiere firma

Cine ma poate ajuta, am sold in 455 si pierderi anterioare, pot sa sting aceste sume, sau trebuie sa platesc mai intai impozitul la acest 455, firma este in lichidare, microintreprindere.
george-neagu, moderator
Nu aveti de ce sa platiti impozit la valoarea din soldul contului 455 pentru ca acei banii sunt bani cu care asociatul sau administratorul a imprumutat firma in anumite perioade din timpul actiitatii ei cu dispozitie de incasare si contract de imprumut. Si nu sunt venituri impozabile.
Contactati direct contabilul care va va pregati actele pentru faza a doua a lichidarii si radieri voluntare la registrul comertului.
george-neagu, moderator
la fel mi se parea si mie, totusi 455 se inchide cu 758, deoarece nu merge 455 cu 117 debitor, asa scrie in ordinul cu reglementarile contabile la societati.... 758 e cont de venituri, inclus in baza impozabila la microintreprinderi, iar eu sunt din nou in dilema.multumesc oricum