avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in drept comun pentru recuperare creanta. Care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in drept comun pentru recuperare creanta. Care este procedura prealabila?

Vreau sa inregistrez o actiune in drept comun pentru recuperarea unei creante dintr-un contract de vanzare-cumparare. Debitoarea nu si-a achitat facturile. Anterior am depus ordonanta de plata care a fost respinsa pentru ca nu am depus facturile odata cu inregistrarea cererii urmand sa le depunem ulterior din contabilitate. La primul termen a fost respinsa direct. Noi am inregistrat cererea din nou fiind respinsa pentru lucru judecat. Singura sansa a ramas actiunea in drept comun. Care este procedura prealabila? Nu vreau sa fie respinsa si aceasta. Debitul e peste 25.000 lei. Care este instanta competenta ?
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2019
anna_cta, utilizator
Cel mai recent răspuns: anna_cta , utilizator 12:10, 6 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este obligatorie nicio procedura prealabilă în cazul acțiunii în răspundere civilă contractuală!
Formulați acțiunea, depuneți odată cu aceasta facturile, eventual contractul dacă îl aveți!
Instanța competentă este judecătoria de la sediul debitorului.
Dacă ați fi contractat serviciile unui avocat n-ați fi pățit asta!
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Din pacate asa se intampla cand secretara care face cafeaua ,contabilitate primară,curățenie si dreptul la ff se ocupa de problemele juridice ale societății.Nu încetez să mă minunez de ce oamenii au impresia ca pot rezolva singuri probleme juridice cu modele de acțiuni și sfaturi de pe net.Apelati la un av,onorariul va fi oricum recuperat în cadrul cheltuielilor de judecata scapand astfel de dureri de cap.
Multumesc pentru raspuns. Daca noi avem sediu in jud. C0nstanta si debitorul in jud. Tulcea, depunem la judecatoria Tulcea ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În ce localitate are exact sediul?
Sunt mai multe Judecatorii in județul Tulcea, nu toate localitățile sunt arondate Judecătoriei Tulcea.
Oricum, ar trebui să apelați la un avocat măcar pentru redactare!
Debitoarea are sediul in Sat Slava Cercheza, judet Tulcea

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa auto-intampinare administratia finantelor publice liviu_tl liviu_tl Buna ziua! Pe 12 oct 2012 am deschis o actiune la Tribunalul Tulcea pentru recuperarea taxei de poluare platita in mai 2010. Am primit primul termen pe 9 ... (vezi toată discuția)
Urgent competenta judecatoreasca andr_georgi andr_georgi daca vreau sa recuperez un debit de 8.000 lei unde inaintez cererea la tribunal sau la judecatorie????????? (vezi toată discuția)
Instanta competenta... monalisaalina monalisaalina in cazul recuperarii unor creante(facturi meachitate)dupa ce s a somat in scris societatea,actiunea unde trebuie depusa la judecatoria unde are sediul ... (vezi toată discuția)