Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune in drept comun pentru recuperare creanta. Care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune in drept comun pentru recuperare creanta. Care este procedura prealabila?

Vreau sa inregistrez o actiune in drept comun pentru recuperarea unei creante dintr-un contract de vanzare-cumparare. Debitoarea nu si-a achitat facturile. Anterior am depus ordonanta de plata care a fost respinsa pentru ca nu am depus facturile odata cu inregistrarea cererii urmand sa le depunem ulterior din contabilitate. La primul termen a fost respinsa direct. Noi am inregistrat cererea din nou fiind respinsa pentru lucru judecat. Singura sansa a ramas actiunea in drept comun. Care este procedura prealabila? Nu vreau sa fie respinsa si aceasta. Debitul e peste 25.000 lei. Care este instanta competenta ?
anna_cta, utilizator
Nu este obligatorie nicio procedura prealabilă în cazul acțiunii în răspundere civilă contractuală!
Formulați acțiunea, depuneți odată cu aceasta facturile, eventual contractul dacă îl aveți!
Instanța competentă este judecătoria de la sediul debitorului.
Dacă ați fi contractat serviciile unui avocat n-ați fi pățit asta!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Din pacate asa se intampla cand secretara care face cafeaua ,contabilitate primară,curățenie si dreptul la ff se ocupa de problemele juridice ale societății.Nu încetez să mă minunez de ce oamenii au impresia ca pot rezolva singuri probleme juridice cu modele de acțiuni și sfaturi de pe net.Apelati la un av,onorariul va fi oricum recuperat în cadrul cheltuielilor de judecata scapand astfel de dureri de cap.
Multumesc pentru raspuns. Daca noi avem sediu in jud. C0nstanta si debitorul in jud. Tulcea, depunem la judecatoria Tulcea ?
În ce localitate are exact sediul?
Sunt mai multe Judecatorii in județul Tulcea, nu toate localitățile sunt arondate Judecătoriei Tulcea.
Oricum, ar trebui să apelați la un avocat măcar pentru redactare!
Debitoarea are sediul in Sat Slava Cercheza, judet Tulcea