Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se va lua in calcul salariul din decembrie 2018 ? sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se va lua in calcul salariul din decembrie 2018 ? sau salariul din 01.01.2019 ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns cu privire la
modul de calcul al sporului pentru conditii vatamatoare.

- Directorul institutiei noastre spune ca 15% pentru acordarea sporului
se aplica la salariul de baza avut in luna decembrie 2018.

- Contabilul sef al institutiei noastre spune in schimb ca
procentul de 15% pentru acordarea sporului
se aplica la salariul de baza majorat cu 1/4 fata de salariul /decembrie 2018,
ce va fi acordat incepand cu 01.01.2019.

Va rugam frumos sa ne spuneti
cum este corect sa procedam ?
Pentru sporul de 15%,
se va lua in calcul salariul din decembrie 2018 ?
sau salariul din 01.01.2019 ?
oanaportar, utilizator
Sporul / procentul pentru spor de 15%
se aplica la salariul obtinut pentru luna ianuarie 2019 ?

Eu asa am inteles de la contabilul sef.

Va rugam din suflet sa ne sfatuiti
cum este corect ?

Ce varianta este corecta din cele 2 variante prezentate ?
oanaportar, utilizator
Buna ziua.
Eu tind sa cred ca are dreptate directorul.
Potrivit OUG 114/2018
Art. 34
(2) Începând cu 1 ianuarie 2019, cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, se menține cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2018, în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții.
Sporul de cand se aplica , decembrie 2018 sau ianuarie 2019?
Sporul se aplica din ianuarie 2019.

Buletinul de expertizare locuri de munca s-a primit de la D.S.P. pe data de 12.2018.

Colegul responsabil SSM a spus ca
din 3 in 3 ani trebuiesc inoite avizele si verificate conditiile de munca
si trebuie emisa Decizie de acordare sau nu spor,
in functie de Buletinul de expertizare D.S.P. /12.2018.

in Regulament - sporuri se spune ca sporul se acorda in procent.

Pana in prezent nu s-a acordat spor conform Regulamentului,
adica nu s-a aplicat Regulamentul
si nu s-a putut acorda sporul conform Regulamentului,
intrucat:
- exista doar Legea salarizarii 153 /2017 in care se spunea
ca sporul se va acorda in baza Regulamentului - sporuri.
- Regulamentul nu a aparut in cele 60 de zile
cat spunea Legea 153 /2017
- determinarile /expertizarea locurilor de munca s-a solicitat
abia dupa 01.06.2018
- Buletinul de expertizare a fost emis de D.S.P. tocmai la data de 12.2018
- astfel incat, am ajuns ca sporurile sa fie acordate
nu din anul 2017
( dupa 01.09.2017 - dupa cele 60 de zile de la aparitia Regulamentului - sporuri ),
nu din anul 2018
( pentru ca angajatorul nu a solicitat in anul 2017 determinari,
iar DSP-ul a emis Buletinul tocmai in 12.2018 ),
asa ca a ramas ca incepand cu 01.01.2019 - sa vedem cum acordam sporul,
tocmai cand toate prevederile privind salarizarea se schimba
si nu mai intelegem nimic ......

Problema este si ca:

1. - o parte din salariati au avut si in decembrie 2018 spor,
dar nu de 15% din salariul de baza, cat spune legea

2. - cativa salariati nu au avut deloc spor in anul 2018,
iar in urma Buletinului de expertizare locuri de munca /12.2018
s-a constatat ca acestia lucreaza in conditii vatamatoare de munca
si ar trebui sa li se dea spor
din ianuarie 2019.
Acum, nici in situatia 2 - nu stim cum ar trebui procedat ....
oanaportar, utilizator