Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Temei de drept al recursului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Temei de drept al recursului

Sunt recurent într-un proces si am primit o comunicare prin care sunt informată că trebuie să achit taxa de timbru. Ca si nota era specificat: veti preciza in scris temeiul de drept al recursului. Cum se stabileste acest lucru.
Mentionez ca am facut cerere de recurs si am facut declaratii in termenul stabilit.
Va rog sa ma ajutati in acest sens.
Buna ziua!

Recursul este o cale de atac care se poate formula doar pentru motive de legalitate expres si limitativ prevazute de Codul de Procedura Civila.

Conform art. 488 din Codul de Procedura Civila, care reglementeaza motivele de casare
"(1) Casarea unor hotărâri se poate cere numai pentru următoarele motive de nelegalitate:
1. când instanţa nu a fost alcătuită potrivit dispoziţiilor legale;
2. dacă hotărârea a fost pronunţată de alt judecător decât cel care a luat parte la dezbaterea pe fond a procesului sau de un alt complet de judecată decât cel stabilit aleatoriu pentru soluţionarea cauzei ori a cărui compunere a fost schimbată, cu încălcarea legii;
3. când hotărârea a fost dată cu încălcarea competenţei de ordine publică a altei instanţe, invocată în condiţiile legii;
4. când instanţa a depăşit atribuţiile puterii judecătoreşti;
5. când, prin hotărârea dată, instanţa a încălcat regulile de procedură a căror nerespectare atrage sancţiunea nulităţii;
6. când hotărârea nu cuprinde motivele pe care se întemeiază sau când cuprinde motive contradictorii ori numai motive străine de natura cauzei;
7. când s-a încălcat autoritatea de lucru judecat;
8. când hotărârea a fost dată cu încălcarea sau aplicarea greşită a normelor de drept material.
(2) Motivele prevăzute la alin. (1) nu pot fi primite decât dacă ele nu au putut fi invocate pe calea apelului sau în cursul judecării apelului ori, deşi au fost invocate în termen, au fost respinse sau instanţa a omis să se pronunţe asupra lor.
"

Trebuie sa indicati care dintre motivele enumerate mai sus sunt incidente in situatia dvs.
Practic, trebuie sa motivati recursul si sa indicati si temeiul legal al acestuia, adica unul sau mai multe dintre punctele art. 488 alin. 1 din Codul de Procedura Civila. (daca sunt incidente)

O zi frumoasa!

In recurs tb sa va încadrați in motivele prezentate în postarea anterioară.
Recursul trebuia motivat în fapt si in drept.
Pentru a va putea lamuri un avocat este necesar sa va analizeze și recursul în întregul său.
Nu exista ceva tipizat pentru apel sau recurs ci trebuie facuta o motivare concretă pentru fiecare caz in parte.
Sunt mai multe texte de lege care trebuie menționate în funcție de situatia concretă.
Este posibil sa nu aveti motive de recurs.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat