avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sotul meu are un apartament cu 3 camere cumparat de parintii lui pe numele lui.
de cand era necasatorit.
eu sunt maritata cu el de 15 ani avem un copil de 12 ani .
eu nu sunt trecuta in acte si nici copilul meu.
ce drepturi avem atat eu cat si copilul meu la aceea casa.
in cazul unui divort sau al unui deces.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:23, 19 Noiembrie 2009
Divort-nici unul deoarece :Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei.
Deces-1/4 dvs,3/4 copilul.
daca sotul meu vrea sa ma treaca si pe mine in acte poate????
in cazul unui deces nepotii sotului dupa fratele lui au dreptul la aceasta casa?
sau parintii lui ar putea sa mi faca mie vreun rau sau copilului meu , deoarece nu ma inteleg prea bine cu ei????
cercetasa a scris:


in cazul unui deces nepotii sotului dupa fratele lui au dreptul la aceasta casa?
sau parintii lui ar putea sa mi faca mie vreun rau sau copilului meu , deoarece nu ma inteleg prea bine cu ei????


Nu.
cercetasa a scris:

daca sotul meu vrea sa ma treaca si pe mine in acte poate????


Daca ...divortati si apoi va vinde o parte din casa.
Altminteri, intre soti vanzarea e interzisa.
Iar donatia intre soti este revocabila. Notarul nu s-ar da in laturi de la autentificarea unui act de donatie (ca doar ia bani pe el) dar pe dvs. nu va incalzeste cu nimic, de vreme ce sotul ar putea sa revoce donatia ...cand va va fi lumea mai draga.
am inteles in concluzie muncesc degeaba in casa aia in cazul unui divort eu raman fara nimic indiferent ca traiesc aproape de o viata cu sotul meu.asta i legea.
dar sa l treaca pe baiatul nostru proprietar al casei care are varsta acu de 12 ani s ar putea?
adica nici eu nici sotul meu sa nu avem casa pe numele nostru ci sa fie a BAIATULUI?????merge????

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa deces ByOn ByOn buna ziua.am trait in concubinaj de 2 ani si ne-am casatorit de 2 luni.el impreuna cu parintii lui au o curte cu 2 corpuri de casa.toti 3 sint propietari in ... (vezi toată discuția)
Partaj missx missx Parintii mei vor sa treaca averea pe numele meu si al sotului meu . In caz de divort ce drepturi are copilul sotului meu si respectiv mama acestuia copil ... (vezi toată discuția)
Transformare bun propriu in bun comun dupa casatorie ric ric sunt casatorita de 10 ani. Locuim in casa sotului, bun achizitionat inainte de casatorie. Eu nu am copii. Sotul are un baiat din prima casatorie. Pe parcursul ... (vezi toată discuția)