avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte

am un balcon la parterul unui bloc.
am proiect doar pe partea care au toti locatarii de la etaj.
locuind la parter am mai facut la o camera deci in prelungirea celui standard.
ulterior am facut si carte funciara in care se specifica constructie noua.
sunt in legalitate sau trebuie sa merg la primarie sa platesc o taxa de impozit???????
va rog sa mi raspunde ti ca am un vecin care i mai nebun si tare mi e frica ca o sa mi faca reclamatie
Cel mai recent răspuns: ContSters98383 , utilizator 11:05, 19 Noiembrie 2009
Cu documentele in baza carora a-ti construit constructie noua,din care rezulta suprafata utila ,va prezentati la autoritatea fiscala,care urmeaza sa modifice in fisa de rol suprafata utila pentru care achitati impozit anual
problema e ca eu am autorizatie de constructie si proiect numai pe o parte a balconului pe cealalta o am fara acte .
dar nu sunt singura care am asa ceva majoritatea care locuiesc la parter sau extins cu balconul.
l am construit de ceva ani si,, nu ma vizitat nimeni,, in control
ce dumnezeu sa fac?
ori ce constructie se face cu aprobarea primariei, mai bine zis cu certificat de urbanism.
daca nu aveti aceasta aprobare riscati sa fiti amendat si sa le si daramati.
mergeti la primarie si solcicitati eliberarea certificatului de urbanism . ulterior obtineti si autorizatia de constructie , chiar daca binenteles veti fi sanctionata .
daca vecinul dvs. este rau intentionat , in cele din urma tot veti plati amenda si poate se va dispune si demolarea constructiei.
cel mi bine ar fii sa rezolvati aceasta situatie . :stunned:
Orice constructie/extindere ,are caracter legal ,cand este ridicata cu respectarea normelor in vigoare si in baza formalitatilor legale.
Pentru a indeparta orice posibila sanctiune,este de prefera sa va adresati unui cabinet/arhitect care sa va intocmeasca formalitatile legale pentru respectiva constructie.Incercati prezentarea reala a situatiei.Exista varianta ca in cazul depunerii documentatiei la primarie sa nu se mai solicite o eventuala cercetare a perioadei in fapt de ridicare a constructiei neautorizate initial

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balcon la parter fara autorizatie de construire_reabilitare bloc marianaflore marianaflore In cazul unei reabilitari termice la un bloc, daca se constata ca exista vreun balcon la parter construit fara autorizatie se mai anvelopeaza blocul? Intr-un ... (vezi toată discuția)
Extindere balcon madalina_petrut madalina_petrut Buna seara! As avea o intrebare in legatura cu posibilitatea (din punct de vedere legal) extinderii unui balcon de apartament situat la etajul 1. ... (vezi toată discuția)
Modificare balcon diana1972 diana1972 Buna ziua , locuiesc la parterul unui bloc si in urma cu 14 ani am construit un balcon in afara apartamentului.As vrea sa stiu daca sunt pasibila de amenda ... (vezi toată discuția)