Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vânzare cumpărare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vânzare cumpărare

Se poate face contractul de vânzare cumpărare doar cu dovada cadastrului? Cam care ar fi prețul notarului am înțeles că undeva la 10% din suma imobilului vândut asa este? Vânzătorul îmi tot spune de o chitanță scrisa de mână și semnata de 2 martori pentru un avans. Este valabila undeva acea chitanță? Mulțumesc anticipat
Costache emanuel, utilizator
Contractul de vanzare-cumparare cat si antecontractul se incheie in baza actelor de proprietate originale, a extrasului de carte funciara si a certificatului fiscal . Pentru onorariul notarului mergeti la un notar cu copia actului si va calculeaza taxele anticipat . Nu incheiati acte sub semnatura privata pentru imobile .
Mulțumesc frumos pentru răspuns o seara buna