Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la proces divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la proces divort

Buna ziua. Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o chestiune. Sotia mea a deschis dosar de divort in instanta , inpotriva mea. Eu am venit cu o intampinare, plus cerere reconventionala. Acum , cand s-au complicat lucrurile si a devenit la randul ei , acuzata , vrea sa isi retraga dosarul. Pe motiv ca a fost o actiune luata la nervi.... Intrebarea mea e ,; Ce se intampla daca eu nu ma prezint la prima infatisare, iar ea isi retrage sau nu dosarul ? Multumesc.
Anandrei, utilizator
Cel mai bine ar fi sa va prezentati amândoi si sa spuneti ca v-ati împăcat.
Asa se închide dosarul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Problema e ca inpacarea iese din discutie din punctul meu de vedere. Doar ca eu urasc spalatul rufelor in public, iar ea nu mai vrea nici sa mergem amiabil la un notar....
Nu puteti divorta decat la instanța.
Dacă renunță se va judeca oricum reconvenționala dvs!
Va multumesc pentru amabilitate. Dar totusi , daca se poate , o lamurire la intrebarea initiala ?,