Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebari referitoare la contractul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebari referitoare la contractul de munca

Vineri pentru prima oara semnez un contract de munca ... Nu sunt foarte informata si nu am gasit pe internet tot ce doream. De aceea adresez urmatoarele intrebari pentru cine ma poate ajuta
Ce trebuie sa contina obligatoriu contractul de munca? Mi s-a spus la angajare ca am perioada de proba 3 luni si apoi rediscutam. Asta inseamna ca trebuie sa scrie in contract perioada limitata 3 luni nu? Trebuie sa scrie salariul brut si net? Programul si nr orelor de muna pe saptamana? Nu stiu sigur daca trebuie si de asta va intreb. Si ce altceva ar mai trebui?
Nu de alta dar nu vreau sa iau teapa asa de la inceput ...:D Multumesc anticipat si sper sa primesc raspunsul pana vineri!
1. perioada de proba este de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.

2. In c.i.m. se scrie salariul brut care nu poate fi sub minimum prevazut de lege pentru postul pe care-l ocupati.

3. Daca este pe perioada determinata (3 luni), atunci perioada de proba este de 15 zile lucrătoare.
În contractul individual de munca se disting doua categorii de clauze:
A) clauze esentiale, reglementate de art.17 alin.(2) din Codul Muncii;
B) clauze specifice, reglementate de art.20-26 din Codul Muncii.
A) Clauzele ESENTIALE ale contractului individual de munca (art.17-19 din Codul Muncii):
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, an lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca an diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative si atributiile postului;
e) riscurile specifice postului;
f) data de la care contractul urmeaza sa asi produca efectele;
g) an cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
h) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
i) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
j) salariul pe baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
k) durata normala a muncii, exprimata an ore/zi si ore/saptamana;
l) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
Clauzele SPECIFICE ale contractului individual de munca (art.20-26 din Codul Muncii):
a) clauza cu privire la formarea profesionala;
b) clauza de neconcurenta;
c) clauza de mobilitate;
d) clauza de confidentialitate.

Buna ziua.
C.M trebuie complectat cu adresa unde va desfasurati activitatea ,perioada -3 luni asta inseamna ca semnati contract pe perioada determinata ;
profesia dvs.;
nr.de ore lucrate /zi si ore/saptamana ;
salariul brut
data achitarii salariului in luna
daca beneficiati de de echipament de lucru
alte bonusuri si mare atentie daca aveti de semnat si fisa postului.
Succes!
Cu respect,Alexa...
Multumesc pentru lamuriri si pentru promptitudine! Acum sunt pregatita sa semnez sau nu :-D Ramane de vazut ce va scrie pe acolo. Multumesc din suflet, inca o data!
Codul Muncii prevede la art.31 , alineatul (4) , ca absolventii institutiilor de invatamant se incadreaza, la debutul lor in profesie, pe baza unei perioade de proba de cel mult 6 luni.
Dumneavoastra debutati in profesie ?
Ar trebui sa stiti ca daca ati mai debutat o data , chiar si pentru o singura ora , se considera ca nu mai sunteti debutanta .