avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie risc sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie risc sarcina

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:26, 9 Februarie 2019
5000 lei x 75% = 3750 lei brut va fi indemnizația de risc maternal
Multumesc frumos! Si ulterior pot intra in prenatal si va fi 5000x85%?

Multumesc!

OanaGuta a scris:

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de maternitate dupa concediu de risc maternal Nicolae Gabriel Nicolae Gabriel Buna Seara! O intrebare legata de concediul prenatal al sotiei. Sotia este insarcinata in luna a 9-a ,din luna a treia a stat in concediu de risc maternal, ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal all3x@ndra all3x@ndra Bună ziua. Dacă am o sarcina cu risc și doctorul îmi da concediu de la 2 luni, îmi poate influenta prenatal ul? Știu ca prenatalul se calculează pe ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Cryss31 Cryss31 Buna seara am si eu o mica intrebare daca eu am fost in concediu de risc maternal, afecteaza cu ceva concediul de prenatal?! Multumeec frumos. (vezi toată discuția)