Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie risc sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie risc sarcina

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!
5000 lei x 75% = 3750 lei brut va fi indemnizația de risc maternal
Multumesc frumos! Si ulterior pot intra in prenatal si va fi 5000x85%?

Multumesc!

OanaGuta a scris:

Buna ziua,
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu cat ar fi indemnizatia de risc de sarcina? Salariu brut in medie in ultimile 6
12l a fost de 5.000 lei brut si net 3.000 lei. In aceste conditii cum calculez venitul indemnizatiei in caz de risc de sarcina?

Multumesc!

Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.