Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Conventie civila cu persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Conventie civila cu persoana fizica

Buna!

Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, dar pentru ca nu am reusit sa ajung la o concluzie cooerenta, am nevoie de ajutorul vostru...

In cazul activitatilor cu caracter ocazional, companiile pot incheia contracte de prestari servicii cu persoane fizice neautorizate (in baza Codului Civil)...bun...si acum:
1. contractul nu trebuie inregistrat la Min de Finante. Corect?
2. firma retine 16% si vireaza la bugetul de stat. Declara suma in decl 100 si in decl 205? Corect
3. firma retine 6.5% sanatate?.

Are cineva un model de astfel de contract?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Laura
Buna seara,
Gasiti aici un model de conventie civila de prestari servicii, de exemplu:

www.avocatnet.ro/content/art...
Iuliana Cermak, Avocat