avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Conventie civila cu persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Conventie civila cu persoana fizica

Buna!

Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, dar pentru ca nu am reusit sa ajung la o concluzie cooerenta, am nevoie de ajutorul vostru...

In cazul activitatilor cu caracter ocazional, companiile pot incheia contracte de prestari servicii cu persoane fizice neautorizate (in baza Codului Civil)...bun...si acum:
1. contractul nu trebuie inregistrat la Min de Finante. Corect?
2. firma retine 16% si vireaza la bugetul de stat. Declara suma in decl 100 si in decl 205? Corect
3. firma retine 6.5% sanatate?.

Are cineva un model de astfel de contract?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Laura
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 18:05, 18 Noiembrie 2009
Buna seara,
Gasiti aici un model de conventie civila de prestari servicii, de exemplu:

www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Miercuri, 18 Noiembrie 2009
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventiew civila? Monica H. Monica H. se mai poate incheia conventia civila de prestari servicii?? (vezi toată discuția)
Incadrare voluntari in cadrul srl moonprincess moonprincess Buna ziua, Ca si manager al unei firme am primit \"tema\" de a ma documenta asupra posibilitatii de a intra intr-un program de tip WorkAway ... (vezi toată discuția)
Colaborare cu persoane fizice neautorizate - servicii insotire persoane anta anta Buna ziua, Sunt PFA, doresc sa ofer servicii de insotire persoane prin colaborare cu persoane fizice neautorizate, ocazional. Care ar fi procedura corecta ... (vezi toată discuția)