Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA persoana cu handicap

Buna ziua.
Sunt o persoana cu handicap grav (vizual) si as dori sa deschid un PFA in scopul prestarii serviciilor de masaj.
As dori sa stiu daca eu, ca persoana cu handicap, am vreun beneficiu sau vreo scutire de la plata impozitului sau alte taxe.
Va multumesc!
Va redau din codul fiscal art. 60 Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activităţi independente (pfa), realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere
Va multumesc pt raspuns.
Si ca sa beneficiez de aceasta scutire aveti idee unde ar trebui sa depun gradul de handicap? (Sa fac dovada ca sunt pers cu handicap) sau care ar fi procedura? In momentul in care deschid PFA-ul trebuie sa specific ca sunt scutit?
Nu la infiintare ci cand veti depune declaratia unica, aveti acolo un loc unde trebuie sa completati.