Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... lovitura din lateral in expertiza tehnica judiciara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

lovitura din lateral in expertiza tehnica judiciara

Buna ziua!

Am unele nelamuriri in legatura cu lovitura din lateral. In accidentele auto in care este implicat un autoturism si un pieton, cui i se retine vina?( automat in majoritatea cazurilor pietonul se deplaseaza in fuga pentru a se putea realiza impactul). Multumesc
de regula ( la noi regula e proasta) vinovat pentru producerea unui accident este soferul, insa in aceste cazuri, cel implicat(soferul) ar trebui sa conteste procesul verbal intocmit si masuratorile politiei.Conteaza foarte mult unde apare lovitura de pe masina; daca aceasta este in lateral (aripi sau usi) vinovatul este pietonul, insa daca lovitura s-a facut (chiar foarte putin) si in orice fel, cu partea din fata a masinii, vinovatul este soferul.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
depinde unde se produce accidentul. pe trecerea de pietoni... e vina exclusiva a soferului, in rest pietonul e vinovat.
Da, asa se considera in prezent.
Evident ca aceasta este regula, dar pot exista si exceptii in functie de situatia concreta existenta ( viteza neadaptata, daca este strada principala,etc)
Problema este pusa la marele general. Trebuie cunoscute toate elemetele si numai dupa aceea se poate formula o opinie.
catalin ciobanu a scris:

depinde unde se produce accidentul. pe trecerea de pietoni... e vina exclusiva a soferului, in rest pietonul e vinovat.

si daca pietonul o ia la sanatoasa pe rosu tisnind de dupa masinile parcate direct in masina omului de ce este vinovat soferul? stiam ca pietonul traverseaza pe verde nu pe rosu... sau s-a schimbat legea si eu nu stiu?