Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta intre propietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta intre propietati

care este distanta legala intre gard imprejmuitor si balconul casei vecinilor/
Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.

Detalii: [ link extern ]