Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Are dreptul polițistul să scrie de mână, în locul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Are dreptul polițistul să scrie de mână, în locul meu, declarația mea ca parte vătămată într-un dosar și să refuze să bareze spațiile rămase libere?

Buna!Are dreptul politistul sa scrie de mina in locul meu declaratia mea ca parte vatamata intr-un dosar,nu plingerea prealabila ,ci ,declaratia din cadrul cercetarii penale ?Mai mult ,la solicitarea mea ,are dreptul sa refuze sa traga linie la sfirsitul fiecarei fraze de dinaintea inceperii unui nou aliniat ,declaratia fiind scrisa de el ,si eu ca si semnatar al ei putind suspecta ca ulterior semnarii de catre mine ,acesta ar mai putea adauga in citeva cuvinte in spatiul ramas liber pina la sfirsitul rindului niste fapte care m-ar incrimina pe mine si favoriza partea adversa?
Manuela Rășină, administrator
Este legal sa o scrie organul de up, Dupa ce o cititi, daca sunteti de acord cu continutul declaratiei scrise, o semnati. Dacă aveti de făcut completări, rectificări ori precizări, acestea sunt indicate în finalul declaraţiei, fiind urmate de semnătura dvs.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este legal sa o scrie organul de up, Dupa ce o cititi, daca sunteti de acord cu continutul declaratiei scrise, o semnati. Dacă aveti de făcut completări, rectificări ori precizări, acestea sunt indicate în finalul declaraţiei, fiind urmate de semnătura dvs.

Multumesc pt raspuns !Intrucit am fost de acord cu continutul declaratiei scrisa de politist pina la momentul semnarii, la cum merg lucrurile in tara asta in ziua de azi ,am avut pretentia dupa citirea declaratiei ,inainte ca eu sa semnez , sa bareze spatiile goale ramase dupa terminarea fiecarei fraze,cind incepea aliniat nou ,tinind cont ca e scrisul dumnealui si ca dintr-un simplu punct se poate face o virgula si se poate continua cu ceva care sa ma incrimineze pe nedrept legat de speta in contextul frazei .Nu spun ca ar fi facut politistul asa ceva ,daaaar nici nu vreau sa pun capul pe perina nelinistita ,gindindu-ma ca ....din neglijenta mea si ipotetica "implicare" a politistului ,mi-as semna singura condamnarea.Cu atit mai mult cu cit ....eu am incasat pumnii....Nu am inteles din raspunsul dvs. daca era obligat legal sa bareze sau nu spatiile goale ramase ,stiind ca se poate adauga ulterior ceva incriminator si eu nu pot dovedi ulterior asta ,nefiind legal permis sa ramina un exemplar al declaratiei si la mine ,in caz ca e nevoie sa dovedesc ulterior semnarii,vreo modificare.Era si exagerat d.p.m.d.v. ca inainte de a semna sa ma pun sa scriu ca "doresc sa mentionez ca in continutul declaratiei scrisa de politist ,nu s-au barat spatiile goale,frazele terminindu-se cu urmatoarele cuvinte (si sa le insirui) " siiii ....sa ma apuc sa specific cu ce cuvint s-a terminat fiecare fraza ca sa fiu sigura ca nu mai poata adauga ,in eventualitatea in care ar dori sa o faca .Corect este d.p.m.d.v. sa bareze spatiile goale dupa ce o citesc si inainte de a semna.Altfel imi "miroase a ABUZ"!In ideea ca imi veti raspunde ,va multumesc anticipat .
danalida, utilizator
In practica, pentru evitarea oricaror suspiciuni, spatiile goale se bareaza. Daca nu se procedeaza asa si dvs aveti o anume temere, trebuia sa consemnati la sfarsit precizarea ca” nu au fost barate spatiile goale din declaratie”. Ma gandesc ca daca ii spuneati sa consemneze asa, le-ar fi barat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In practica, pentru evitarea oricaror suspiciuni, spatiile goale se bareaza. Daca nu se procedeaza asa si dvs aveti o anume temere, trebuia sa consemnati la sfarsit precizarea ca” nu au fost barate spatiile goale din declaratie”. Ma gandesc ca daca ii spuneati sa consemneze asa, le-ar fi barat.

Mulțumesc pt răspuns! Era oarecum dificil să mai scriu la sfîrșitul declarațieie că au rămas spații goale nebarate și cîte spații goale au rămas ,cu atît mai mult cu cît și în 5-6 cm de spațiu gol se poate scrie ceva ce mă incriminează .Oricum am ajuns să negociez ca la piață cu polițistul pînă la final cînd a barat spațiile rămase goale .Povestea o scriu la răspunsul de mai sus .
danalida, utilizator