Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social accept vecini bloc fara asociatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social accept vecini bloc fara asociatie

Doresc sa schimb sediul social al unui srl intr-un apartament la bloc.
Problema este ca blocul fiind mic nu are asociatie constituita, proprietarii isi fac singuri calculele, distribuie sumele si platesc facturile de utilitati.
Va rog sa ma ajutati , daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie, cum completez formularul de accept pt.reg.com. ?
Exista in formular doua sectiuni (casete) : I si II.
Pt. sectiunea II este clar, trec vecinii si semnaturile.
Dar nu stiu cum trebuie completata sectiunea I, cea cu datele firmei , adresa sediului, datele solicitantului.
Aceste date trebuiesc completate , altfel nu s-ar intelege pt. ce anume isi dau acordul vecinii.
Dar in nota de subsol (1) a formularului se explica : "in situatia in care imobilul nu are constituita asociatie.. se va bara caseta I si se va prezenta o declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte acest fapt"
Pai daca barez caseta I unde mai trec datele din caseta ?
Cred ca ar trebui barat doar la presedinte/administrator.
Stie cineva cum trebuie procedat?
Mai faceti o hartie suplimentara in word prin care declarati pe proprie raspundere ca nu este constituita Asociatie; o atasati la formularul-tip, pe care sa semneze doar vecinii directi. E mai simplu de facut decat de explicat :)
bine dar vecinii care semneaza pt. ce semneaza? in formular se spune asa la sectiunea II:
confirmam ca spatiul, a carui destinatie se schimba, se invecineaza:..
daca nu se completeaza nimic la I., atunci nu reiese nici firma, nici adresa spatiului
Completati si I si barati unde e vorba de asociatie de proprietari. E prost facut formularul. In practica asa am facut si a fost OK.
Alex Chiciu, Avocat
asa gindeam si eu, este foarte prost facut formularul, multumesc