avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social accept vecini bloc fara asociatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social accept vecini bloc fara asociatie

Doresc sa schimb sediul social al unui srl intr-un apartament la bloc.
Problema este ca blocul fiind mic nu are asociatie constituita, proprietarii isi fac singuri calculele, distribuie sumele si platesc facturile de utilitati.
Va rog sa ma ajutati , daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie, cum completez formularul de accept pt.reg.com. ?
Exista in formular doua sectiuni (casete) : I si II.
Pt. sectiunea II este clar, trec vecinii si semnaturile.
Dar nu stiu cum trebuie completata sectiunea I, cea cu datele firmei , adresa sediului, datele solicitantului.
Aceste date trebuiesc completate , altfel nu s-ar intelege pt. ce anume isi dau acordul vecinii.
Dar in nota de subsol (1) a formularului se explica : "in situatia in care imobilul nu are constituita asociatie.. se va bara caseta I si se va prezenta o declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte acest fapt"
Pai daca barez caseta I unde mai trec datele din caseta ?
Cred ca ar trebui barat doar la presedinte/administrator.
Stie cineva cum trebuie procedat?
Cel mai recent răspuns: eugen82 , utilizator 15:29, 21 Noiembrie 2011
Mai faceti o hartie suplimentara in word prin care declarati pe proprie raspundere ca nu este constituita Asociatie; o atasati la formularul-tip, pe care sa semneze doar vecinii directi. E mai simplu de facut decat de explicat :)
bine dar vecinii care semneaza pt. ce semneaza? in formular se spune asa la sectiunea II:
confirmam ca spatiul, a carui destinatie se schimba, se invecineaza:..
daca nu se completeaza nimic la I., atunci nu reiese nici firma, nici adresa spatiului
Completati si I si barati unde e vorba de asociatie de proprietari. E prost facut formularul. In practica asa am facut si a fost OK.
Ultima modificare: Luni, 21 Noiembrie 2011
Alex Chiciu, Avocat
asa gindeam si eu, este foarte prost facut formularul, multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are dreptul polițistul să scrie de mână, în locul meu, declarația mea ca parte vătămată într-un dosar și să refuze să bareze spațiile rămase libere? danalida danalida Buna!Are dreptul politistul sa scrie de mina in locul meu declaratia mea ca parte vatamata intr-un dosar,nu plingerea prealabila ,ci ,declaratia din cadrul ... (vezi toată discuția)
Sediu pfa s3riouss s3riouss Buna ziua, doresc sa imi fac un PFA (creare website-uri si gazduire website-uri). Locuiesc intr-o casa cu trei nivele, cate un proprietar pe nivel. Imi trebuie ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie in cf a spatiului cristinaboganescu cristinaboganescu daca trebuie sa schimb destinatia spatiului proprietate din locuinta in spatiu comercial de ce semnaturi am nevoie?mentionez ca in bloc nu exista asociatie de ... (vezi toată discuția)