Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Montare contor gaz pe peretele meu
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Montare contor gaz pe peretele meu

Bună ziua! Locuiesc într-o casă care a fost împărțită în două acum 30 de ani.Eu am cumpărat o parte acum 11 ani. Contorul de gaz era pe peretele proprietarilor și pe numele lor,când am cumpărat casa de la ei,așa că s-a trecut pe numele nostru,cum era normal. Cealaltă parte ,nu aveau contor,decât o țeavă cu două focuri trase de la noi. În cealaltă parte nu locuia nimeni de aproximativ 20 de ani,proprietar fiind un moștenitor.
Când am cumpărat noi partea aceasta,am făcut proiect nou și țeava care trecea la ei a fost anulată.
Acuma,cineva a cumpărat cealaltă parte. Dorește să ,,înțepe" țeava de gaz care intră în regulator(care e tot pe peretele nostru) și să-și facă proiect nou. Am înteles că trebuie să monteze contorul pe peretele nostru pentru că e prea mare distanța până la al lui(aprox.4m). Poate să pună contorul pe peretele nostru fără acordul nostru? Vă multumim mult!
Va trebui sa detina un proiect pentru teava de gaz, intocmit de o firma autorizata si sa obtina avizul firmei de distributie gaze.
Pentru intocmire proiect este nevoie de avizul dvs. si puteti conditiona avizul de executia unui tronson de teava separat pentru vecin care sa se intepe in coloana principala (proprietatea firmei de distributie gaze) si contorul sa fie montat pe proprietatrea vecinului.