Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... racordare la retea de gaze naturale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

racordare la retea de gaze naturale

Buna ziua
Pentru o casa noua urmeaza sa se faca racordarea la instalatia de gaze. Numai ca este urmatoarea situatie: de la coloana principala a fost adusa conducta de gaz de o persoana care a construit mai multe locuinte in cartierul respectiv. Apoi alta persoana a luat autorizatie de constructie pentru coloana pentru a aduce coloana mai aproape de alte 2 case noi, unde am construit si noi. Acum pentru racordarea la gaze sunt solicitate despagubiri catre ambele persoane. Acestia sunt proprietari de coloana de gaze naturale? Cum trebuie procedat corect?
Va multumesc.
Daca va racordati la o conducta pentru a carei extindere vecinii au platit este normal ca si dvs. sa contribuiti la costuri. Daca nu veti achita o cota parte (calculata corect), cel mai probabil, vecinii nu vor fi de acord sa va dea avizul pentru racordarela teava existenta. Fara acordul vecinilor nu va puteti racorda. Daca veti dori sa va intepati direct la magistrala firmei de distributie gaze, ocolind teava vecinilor, firma de distributie gaze nu va fi de acord.