Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna sera! Va supun atentiei urmatoarea speta: am o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna sera! Va supun atentiei urmatoarea speta: am o proprietate ...

Buna sera! Va supun atentiei urmatoarea speta: am o propietate si am.solicitat dosar pentru gaze la casa. Am solicitat ca racordarea sa se faca dintr- o conducta aflata in apropierea casei, acesta cpnducta fiind lpe un drum de servitute. Solicitarea mi-a fost respinsa , dandumi-se solutie sa se traverseze toata curtea (40 m) , bransamentul facandu-se din conducta din drumul principal. Pana aici, nimic deoaebit! Amanuntul care face diferenta este faptul ca teava de gaze, nu este in fata propietatii, ci , culmea este pe propiwtatea mea! Ceea ce este gresit in planul celor de la distributie!
Cum pot proceda sa ii conving legal sa imi dea aprobare sa trag de unde am solicitat eu, ca sa nu ma gandesc eu, sa le sugerez sa schimbe magistrala de pe pripietatea mea!
Cand ati achizitionat bunul imobil,instalatia de gaze exista??
Sarut mana! Este voba de un teren, pe care construiesc o casa! Am primit aviz de la compania de distributie gaze! Acum doresc sa ma racordez la reteaua de gaze. Toata istoria se termina la racordarea din reteaua de distributie! Pentru a ma racorda, cei de la distributie mi-au dat ca si solutie racordarea dintr-o conducta care pe planul lor, este situata in afara propietatii mele, dar in realitate conducta cu pricina este chiar pe propietatea mea!
Eu initial, am solicitat sa se faca racordarea dintr-o zona care este in apropierea casei construite! Ei , dau solutie sa ma racordez dintr-o conducta situata la 40 m de constructie, si care este , asa cum am spus este in realitate pe terenul meu, dar in planurile celor de la distrigaz, conducta este in afara propietatii! II pot obliga sa scoata conducta de pe propietatea mea? in cazul in care imi refuza solicitarea de a ma racorda unde doresc eu?