Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata Am realizat o extindere a conductei de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata Am realizat o extindere a conductei de gaze pe ...

Buna dimineata
Am realizat o extindere a conductei de gaze pe un drum de servitute unde sunt mai multi proprietari in 2020
Investitia a fost achitata in totalitate de mine
Acum Distri Gaz e emis un aviz de racordare unuia dintre vecini ,ce a construit 4 case pe proprietatea sa,fara a-mi cere acordul si fara a ma despagubi
Cand am solicitat clarificari ,mi s-a raspuns ca exte o extindere a conductei platite de mine si deci nu este necesar acordul meuce putetei sa imi spuneti despre acest lucru
Eu as comunica operatorului ca o sa i cer daune in instanta pentru ca acea extindere de care spun pleaca din conducta mea, nu din conducta lor.

Plus ca dimensiunea la care a fost proiectata si executata conducta asigura debitul de gaz pentru alimentarea altor 3 consumatori?
Bună seara!
Mă aflu într-o situație identică, și culmea, tot despre Distrigaz Sud Rețele este vorba! Același răspuns l-am primit.
Ce soluții avem? Este normal să extindem rețele pe banii noștri și apoi să nu avem niciun drept? Menționez că eu când am făcut extinderea, mi s-a cerut acordul investitorului inițial, pe care l-am despăgubit....

cataliniorga75 a scris:

Buna dimineata
Am realizat o extindere a conductei de gaze pe un drum de servitute unde sunt mai multi proprietari in 2020
Investitia a fost achitata in totalitate de mine
Acum Distri Gaz e emis un aviz de racordare unuia dintre vecini ,ce a construit 4 case pe proprietatea sa,fara a-mi cere acordul si fara a ma despagubi
Cand am solicitat clarificari ,mi s-a raspuns ca exte o extindere a conductei platite de mine si deci nu este necesar acordul meuce putetei sa imi spuneti despre acest lucru

Doar cei care se branseaza in extinderea finantata de dumneavoastra sunt obligati sa va despagubeasca. Cei care urmeaza sa se racordeze intr-o extindere la conducta dumneavoastra, nu. Cand ati platit conducta, nu i-ati depagubit pe cei care au dezvoltat anterior sistemul de distributie pana in apropierea proprietatii dumneavoastra, ci ati platit doar extinderea respectiva+bransamentul aferent.
Eu zic ca nu aveti dreptate, dumnealor au facut o investitie ( cum fac si cei ce construiesc magazine, mall-uri, cladiri de birouri, etc) si ei isi recupereaza acea investitie de la noii consumatori, prin tarifele de transport, distributie... pe cand persoana in cauza ramane doar cu investitia, nu cere "taxa de transport" noilor racordati la investitia s-a...

DanielaMac a scris:

Doar cei care se branseaza in extinderea finantata de dumneavoastra sunt obligati sa va despagubeasca. Cei care urmeaza sa se racordeze intr-o extindere la conducta dumneavoastra, nu. Cand ati platit conducta, nu i-ati depagubit pe cei care au dezvoltat anterior sistemul de distributie pana in apropierea proprietatii dumneavoastra, ci ati platit doar extinderea respectiva+bransamentul aferent.

Bună seara! Greșită afirmația dv.! Eu am despăgubit pe cel care a extins rețeaua înaintea mea, am acordul lui dat la notar. Mai mult, fara acest acord nu puteam face extinderea, și pot dovedi prin înștiințarea trimisa mie de către Distrigaz, prin care îmi solicita acordul investitorului inițial. Ba mai mult, am semnat o convenție prin care ei se obligau "să nu alimenteze alți consumatori" din rețeaua finanțată integral de mine. Oricum, nu consider normal sa investesc banii mei că sa dezvolt o rețea de care sa beneficieze o firmă privată și să scoată profit, iar eu să nu am posibilitatea să mi recuperez investiția.

DanielaMac a scris:

Doar cei care se branseaza in extinderea finantata de dumneavoastra sunt obligati sa va despagubeasca. Cei care urmeaza sa se racordeze intr-o extindere la conducta dumneavoastra, nu. Cand ati platit conducta, nu i-ati depagubit pe cei care au dezvoltat anterior sistemul de distributie pana in apropierea proprietatii dumneavoastra, ci ati platit doar extinderea respectiva+bransamentul aferent.