avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... recuperare investitie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

recuperare investitie

Buna ziua,

mai jos raspunsul celor de la Ditrigaz,intrebarea mea este :
Care sunt parghiile prin care imi pot recupera investitia in conditiile in care cei care se racordeaza la retea refuza sa-mi dea cota parte din cheltuiala.


Stimate domn,
Urmare a adresei dumneavoastra mentionata mai sus, in legatura cu cererile de racordare la sistemul de distributie gaze naturale a imobilelor din municipiul Focsani, str. Odobesti, judet Vrancea, va comunicam urmatoarele:
- Distrigaz Sud Retele, in calitate de operator al sistemului de distributie gaze naturale, are obligatia de a dezvolta sistemul de distributie si de a asigura accesul nediscriminatoriu la acesta a noilor solicitanti;
- urmare a cererii de racordare din partea Primariei Municipiului Focsani pentru extinderea retelei de distributie, in vederea alimentarii cu gaze naturale a unor imobile de pe strada Odobesti, solutia tehnica de racordare stabilita de societatea noastra consta in executarea unui tronson nou de conducta, in continuarea celui realizat in cofinantare cu dumneavoastra;
- astfel, racordarea la sistemul de distributie gaze naturale a imobilelor respective se va realiza intr-un tronson de conducta distinct, tronson ce va fi executat in dreptul acestora;
- in aceste conditii, legislatia in domeniul gazelor naturale nu prevede necesitatea acordului sau despagubirea investitorilor tronsonului de conducta realizat anterior, in care urmeaza a se conecta noul tronson;
- in completarea celor de mai sus, dorim sa precizam faptul ca, potrivit prevederilor legale, proprietarul unui tronson de conducta are dreptul de a fi despagubit doar daca racordarea unui nou solicitant se realizeaza direct in tronsonul de conducta pe care l-a finantat;
- totodata, mentionam ca Distrigaz Sud Retele nu se implica in neintelegerile dintre parti, persoane fizice sau juridice, acestea putand fi solutionate pe cale amiabila sau de catre instantele de judecata.

Alte discuții în legătură

Buna dimineata am realizat o extindere a conductei de gaze pe ... cataliniorga75 cataliniorga75 Buna dimineata Am realizat o extindere a conductei de gaze pe un drum de servitute unde sunt mai multi proprietari in 2020 Investitia a fost achitata in ... (vezi toată discuția)
Aprobare bransament teava gaz comanmari comanmari Buna seara, Ma puteti lamuri si pe mine ce trebuie sa fac in conditiile in care unul din vecini cu care nu se poate discuta omeneste nu vrea sa-mi dea acordul ... (vezi toată discuția)
Nerespectare termene sc distrigazsud retele srl cristiangrig cristiangrig Ce sanse am avea daca am actiona in instanta SC DISTRIGAZ SUD RETELE SRL pentru nerespectarea termenelor de racordare la reteaua de distributie gaze naturale? ... (vezi toată discuția)