Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incalcare articol din CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incalcare articol din CCM

Buna ziua. La firma la care lucrez s-a semnat in urma cu 6 luni noul CCM. Intru-nul din articole se mentioneaza ca la marirea salariului minim pe economie salariu angajatilor va pastra diferenta de 400 de ron la incadrare. (Adica pina in ianuare era 2300 de ron 400 de ron peste minim, iar acum ar trebui sa creasca la 2480). Invocand cresterea de 80 de lei peste cea anuntata initial (guverul avea de gand sa creasca salariul minim la 2000 in schimb l-a marit la 2080) firma ne amana cu jumatate de an ( din auzite ) marirea salariala. E legal ? Ce putem face ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti trei modalitati legale de actionare :
- sesizarea ITM-ului;
- promovarea unei actiuni in instanta;
- apelarea la mediere.