Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu in cartea de munca

Buna ziua!
Am fost angajata la 01.10.2008 cu Conventia 80, incadrare tineri absolventi cu salariul de incadrare de 1080 RON. La 01.01.2009 s-a facut majorarea salariului de baza la 600, ceea ce ar fi insemnat ca salariul meu sa se mareasca la 1200. Firma la care lucrez nu a facut acest lucru prin nicio decizie. Recent ( 01.10.2010) mi-am ridicat cartrea de munca de la ITM Arges si am constat ca salariul meu era marit la 1200 de la 01.01.2009. As vrea sa stiu daca ITM poate face aceasta marire fara vreo decizie sau act aditional din partea firmei mele, tinand cont ca am fost angajata cu Conventie. Statul meu de salariu a fost depus pentru salariul de 1080, cu toate ca eu figuram cu salariul de 1200 de la inceputul lui 2009. Va rog mult sa ma lamuriti!

Multumesc frumos!
Ramona ILIE
Raspunsul e simplu. Vezi pe cartea de munca pe baza carui act aditional a fost facuta marirea, scrie acolo sigur, si fa o cerere la itm sa iti elibereze o copie dupa acel act aditional.
Multumesc frumos pentru mesaj!
Pe cartea de munca de mentioneaza " dec.01/01.01.2009" si o sa fac o cerere pentru o copie.
O zi buna!
Faceti degeaba cerere la ITM, intrucat nu se mai elibereaza copii de pe actele depuse de catre angajatori .... acest lucru este valabil din mai 2010.
Faceti cerere cum v-am sfatuit si mentionati motivul, o sa rezolvati sigur.
Ordinul unui ministru este aplicabil tuturor ITM-urilor , nu cred ca un ITM face nota aparte de ceea ce reglementeaza acel ordin.