avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu in cartea de munca

Buna ziua!
Am fost angajata la 01.10.2008 cu Conventia 80, incadrare tineri absolventi cu salariul de incadrare de 1080 RON. La 01.01.2009 s-a facut majorarea salariului de baza la 600, ceea ce ar fi insemnat ca salariul meu sa se mareasca la 1200. Firma la care lucrez nu a facut acest lucru prin nicio decizie. Recent ( 01.10.2010) mi-am ridicat cartrea de munca de la ITM Arges si am constat ca salariul meu era marit la 1200 de la 01.01.2009. As vrea sa stiu daca ITM poate face aceasta marire fara vreo decizie sau act aditional din partea firmei mele, tinand cont ca am fost angajata cu Conventie. Statul meu de salariu a fost depus pentru salariul de 1080, cu toate ca eu figuram cu salariul de 1200 de la inceputul lui 2009. Va rog mult sa ma lamuriti!

Multumesc frumos!
Ramona ILIE
Cel mai recent răspuns: ramona_stoenescu@yahoo.com , utilizator 17:48, 5 Octombrie 2010
Raspunsul e simplu. Vezi pe cartea de munca pe baza carui act aditional a fost facuta marirea, scrie acolo sigur, si fa o cerere la itm sa iti elibereze o copie dupa acel act aditional.
Multumesc frumos pentru mesaj!
Pe cartea de munca de mentioneaza " dec.01/01.01.2009" si o sa fac o cerere pentru o copie.
O zi buna!
Faceti degeaba cerere la ITM, intrucat nu se mai elibereaza copii de pe actele depuse de catre angajatori .... acest lucru este valabil din mai 2010.
Faceti cerere cum v-am sfatuit si mentionati motivul, o sa rezolvati sigur.
Ordinul unui ministru este aplicabil tuturor ITM-urilor , nu cred ca un ITM face nota aparte de ceea ce reglementeaza acel ordin.

Alte discuții în legătură

Acte aditionale la itm ncris78 ncris78 Firma la care lucrez nu a facut act aditional sau decizie de marire salar, atunci cand s-au marit salariile ca urmare a cresterii salariului minim pe ... (vezi toată discuția)
Act aditional - marire salar , neinregistrat in revisal, dar contabilul sustine ca s-au platit contributii la valoarea marita . BFlor BFlor Buna ziua, In cadrul firmei in care am lucrat mi s-a marit salariul brut , in 2012, de la 1200 la 1400 ron. Cel putin asa era trecut pe statul de plata pe ... (vezi toată discuția)
Salariul minim olimiha olimiha Am aflat de curand ca salariul minim pe economie pentru angajatii cu studii superioare ar trebui sa fie 1200 roni dar la mine nu s-a modificat nimic. Cum as ... (vezi toată discuția)