Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav, sunt considerati functionari publici?

Daca asistentul personal al persoanelor cu handicap grav este platit de catre Primarie, este considerat functionar public? Aredreptul conform noileor acte normaitve (L 153/2017 si OUG 114/2018) la indemnizatia de hrana si la tichete de vacanta?
74mov, utilizator
Nu are statut de functionar public,potrivit Legii 188/1999, insa are dreptul la indemnizatia de hrana si la vouchere de vacanta.

Multumesc pentru raspunsul d-voastra.! Intradevar m-am grabit cu "functionar public", ma gandeam la faptul ca sunt platiti din bugetul public.
Intr-adevar, sunt platiti din bani publici.
Puteti face o scurta detaliere ce "sustine" dreptul la indemnizatia de hrana si la vouchere de vacanta pentru asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav?.... pentru a putea convinge autoritatile.
Multumesc!