Forum Discuţii juridice Executare silită Legea 17 /martie 2017
Discuție deschisă în Executare silită

Legea 17 /martie 2017

Conform legii 17/2017 ,art. 641 C.proc. civ, "Inscrisurile sub semnatura privata sunt titluri executorii ,numai daca sunt inregistrate in registre publice , in cazurile si conditiile anume prevazute de lege.Orice clauza sau conventie contrara este nula si considerata astfel nescrisa".
Avand in vedere cele de mai sus , contractele de imprumut dintre persoane fizice si case de ajutor reciproc a pensionarilor ,care nu sunt inregistrate in registre publice -la un birou notarial - mai constituie titluri executorii?
ionescu mircea, utilizator