Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu

Buna Ziua
Am împrumutat de o cunoștința o suma de bani ai am încheiat in contract se împrumut cu ipoteca imobiliară garantat cu un imobil ce valorează mult mai mult decât imprumutul
Din păcate nu am reușit sa îl restitui la timp termenul expirând de câteva luni
El a cedat ipoteca altei persoane care i a plătit suma și acum începe executare silită a imobilului ai evacuarea noastră din casa
Ce pot face pentru a mai câștiga timp pana fac rost de suma respectiva?
Va mulțumesc
Leonte123, utilizator
Pai a obtinut in instanta titlu executoriu ? Nu ne explicati cum si cine va executa....
In primul rand trebuie sa mearga in instanta si sa reuseasca sa obtina un titlu executoriu altfel nu poate executa direct acel contract fara nicio valoare executorie....
Sper sa nu gresesc dar mi se pare ca sunt titluri executorii numai contractele incheiate la notar !
Apoi in speta dumneavoastra prin cedarea aceia nu mai are nicio valoare garantat.....
DenisRif, utilizator
Legea 17/2017 a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 196 din data de 21 martie 2017 și a intrat în vigoare la data de 24 martie 2017. Cea mai controversată dispoziție a Legii nr. 17/2017, art. 641, se referă la calificarea înscrisurilor sub semnătură privată ca fiind titluri executorii în anumite condiții: „Înscrisurile sub semnătură privată sunt titluri executorii, numai dacă sunt înregistrate în registrele publice, în cazurile și condițiile anume prevăzute de lege. Orice clauză sau convenție contrară este nulă și considerată astfel nescrisă. Dispozițiile art. 664 și următoarele sunt aplicabile”.
În forma anterioară aprobării prin Legea nr. 17/2017, introdusă prin OUG nr. 1/2016, art. 641 prevedea: „Înscrisurile sub semnătură privată sunt titluri executorii numai în cazurile și condițiile anume prevăzute de lege. Orice clauză sau convenție contrară este nulă și considerată astfel nescrisă

DenisRif, utilizator
Contractul este încheiat la notar..
Persoana de la care am împrumutat și are ipoteca asupra imobilului a vândut creanța sau ipoteca nu știu dacă ma exprim corect,către alta persoana
Leonte123, utilizator
Puteți sa ma ajutați cu un sfat?
Nu vreau sa gresesc insa raman la parerea ca numai daca trece prin instanta poate obtine din acel contract titlu executoriu si va puteti apara in instanta sau daca nu in Contestatie le executare daca primiti cumva vreo somatie de la un executor judecatoresc...
Trebuie vazute toate documentele