Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate in caz de deces al copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate in caz de deces al copilului

am intrat in concediu de maternitate in data de 26sept2009 iar in data de 30 sept 2009 am nascut . In data de 16noiem2009 a survenit decesul copilului. Doresc sa va intreb cand trebuie sa ma intorc la munca.
Sincere Condoleante!
Legea nu specifica faptul ca se acorda concediul postnatal doar daca nou nascutul ramane sau nu in viata,iar legal nu vad motivul pt care sa nu puteti beneficia de toate cele 126 de zile de concediu.
1. Din OUG 158/2005:
Art. 24. -
(4) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.
2. In baza acestei prevederi legale solicitati medicului sa va dea cerificat medical in continuare, pentru lauzie, si veti primi indemnizatia de maternitate pana la implinirea celor 126 de zile.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane