Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... O petitie la consiliul local se trece automat pe ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

O petitie la consiliul local se trece automat pe ordinea de zi ?

-am depus o petitie pentru consiliul local
-am primit invitatie la sedinta CL
-in ziua sedintei, am fost sustinut de o delegatie
-nu sa putut purta discutii pe baza petitiei, pentru ca nu nu sa dorit de primar sa fie trecuta pe ordinea de zi
-am invocat dreptul conferit de regulamentul cadru al CL
-jurista primariei a spus ca, regulamentul CL Videle nu are aceleasi prevederi ca in regulamentu cadru
Este legal asa ceva ?
george-neagu, moderator
dacă primarul nu a pus-o pe ordinea de zi nu ai ce face.
poţi să porneşti o acţiune în justiţie.
Primarul hotărăşte ce este mai bine pentru comunitate.
De aceea a fost ales de către cetăţeni.
petitia a fost adresata CL.
-aceasta petitie nu trebuia adusa cel putin la cunostinta consilierilor,iar acestia sa decida daca o trec pe ordinea de zi ?