Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna ziua,
Trebuie sa angajez o persoana cu handicap, cu grad grav. Pot sa ii fac CIM cu 8 ore/zi? Sau trebuie doar cu 4 ore ?
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

In certificatul de incadrare in grad de handicap ce se mentioneaza despre capacitatea de munca ?
Nu scrie nimic in certificatul care mi l a adus. Are doar gradul, data dobandirii, valabilitate , termen de revizuire.
Ce grad are ?
Grav