avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna ziua,
Trebuie sa angajez o persoana cu handicap, cu grad grav. Pot sa ii fac CIM cu 8 ore/zi? Sau trebuie doar cu 4 ore ?
Cel mai recent răspuns: dianapav , utilizator 14:21, 14 Februarie 2019
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.

In certificatul de incadrare in grad de handicap ce se mentioneaza despre capacitatea de munca ?
Nu scrie nimic in certificatul care mi l a adus. Are doar gradul, data dobandirii, valabilitate , termen de revizuire.
Ce grad are ?
Grav

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am si eu o intrebare. o persoana cu handicap grav, ... alessysz alessysz Buna seara. Am si eu o intrebare. O persoana cu handicap grav, cu insotitor si pensie de invaliditate..daca renunta la pensie... isi pierde si insotitorul? sau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vreau sa angajez pe cineva insa mi-a fost prezentat ... luminita29 luminita29 Buna ziua, Vreau sa angajez pe cineva insa mi-a fost prezentat un certificat cu handicap pe care scrie asa: se incadreaza in gradul de handicap Grav cod ... (vezi toată discuția)
Handicap grad 2 Janco Janco Daca am grad 2 de handicap pot sa ma angazez la 8 ore de lucru (vezi toată discuția)