Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Buna ziua ! Soțul meu a murit acum 5 ani , socrul meu sa prăpădit și el după 2 ani , soacra mea încă trăiește ! Întrebarea mea este dacă nepoata soacrei mele , fetița băiatului ei are drept la apartamentul soacrei mele ! Am vorbit cu dansa și mi-a zis ca nepoata ei nu are drept la moștenire deși e singurul Moștenitor , nu mai are alți copiii , a fost singur la părinți soțul meu ! Multumesc
Nepoata isi poate mosteni bunicul.
Buna seara,
Dezbatand succesiunea de pe urma socrului decedat, la mostenire vin:
- sotia supravietuitoare (soacra dumneavoastra) cu 1/4 din massa succesorala
- copii celor doi (sotul dumneavoastra si alti frati daca mai are) fie direct fie prin reprezentarea.
Copilul sotului dumneavoastra vine prin reprezentarea tatalui ei.
Masa succesorala este formate astfel:
- Intreg apartamentul daca a fost achizitionat inaintea casatoriei cu soacra sau l-a primit prin mostenire sau donatie
- 1/2 din apartament, daca acesta este realizat in perioada casatoriei cu soacra.
La decesul soacrei, la mostenirea ei vin copiii ei in cote egale, fie direct fie prin reprezentare.
Nu va mai luati dupa ce spune soacra ca vad ca are ,,MARETE" cunostinte de drept.
Daca nu sunteti lamurita intrebati un avocat sau un notar.
Apartamentul este cumpărat după ce sau căsătorit socri mei , dar e pe numele ei apartamentul , și copii nu mai are , băiatul ei a fost singurul copil la părinți ! Acum vrea să-l vândă sa se multe in alta parte , poate face așa ceva fata acordul meu ! Multumesc !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Dezbatand succesiunea de pe urma socrului decedat, la mostenire vin:
- sotia supravietuitoare (soacra dumneavoastra) cu 1/4 din massa succesorala
- copii celor doi (sotul dumneavoastra si alti frati daca mai are) fie direct fie prin reprezentarea.
Copilul sotului dumneavoastra vine prin reprezentarea tatalui ei.
Masa succesorala este formate astfel:
- Intreg apartamentul daca a fost achizitionat inaintea casatoriei cu soacra sau l-a primit prin mostenire sau donatie
- 1/2 din apartament, daca acesta este realizat in perioada casatoriei cu soacra.
La decesul soacrei, la mostenirea ei vin copiii ei in cote egale, fie direct fie prin reprezentare.
Nu va mai luati dupa ce spune soacra ca vad ca are ,,MARETE" cunostinte de drept.
Daca nu sunteti lamurita intrebati un avocat sau un notar.

Multumesc !

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nepoata isi poate mosteni bunicul.