avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire

Buna ziua ! Soțul meu a murit acum 5 ani , socrul meu sa prăpădit și el după 2 ani , soacra mea încă trăiește ! Întrebarea mea este dacă nepoata soacrei mele , fetița băiatului ei are drept la apartamentul soacrei mele ! Am vorbit cu dansa și mi-a zis ca nepoata ei nu are drept la moștenire deși e singurul Moștenitor , nu mai are alți copiii , a fost singur la părinți soțul meu ! Multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihaela Drăghici , utilizator 09:14, 15 Februarie 2019
Nepoata isi poate mosteni bunicul.
Buna seara,
Dezbatand succesiunea de pe urma socrului decedat, la mostenire vin:
- sotia supravietuitoare (soacra dumneavoastra) cu 1/4 din massa succesorala
- copii celor doi (sotul dumneavoastra si alti frati daca mai are) fie direct fie prin reprezentarea.
Copilul sotului dumneavoastra vine prin reprezentarea tatalui ei.
Masa succesorala este formate astfel:
- Intreg apartamentul daca a fost achizitionat inaintea casatoriei cu soacra sau l-a primit prin mostenire sau donatie
- 1/2 din apartament, daca acesta este realizat in perioada casatoriei cu soacra.
La decesul soacrei, la mostenirea ei vin copiii ei in cote egale, fie direct fie prin reprezentare.
Nu va mai luati dupa ce spune soacra ca vad ca are ,,MARETE" cunostinte de drept.
Daca nu sunteti lamurita intrebati un avocat sau un notar.
Apartamentul este cumpărat după ce sau căsătorit socri mei , dar e pe numele ei apartamentul , și copii nu mai are , băiatul ei a fost singurul copil la părinți ! Acum vrea să-l vândă sa se multe in alta parte , poate face așa ceva fata acordul meu ! Multumesc !

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Dezbatand succesiunea de pe urma socrului decedat, la mostenire vin:
- sotia supravietuitoare (soacra dumneavoastra) cu 1/4 din massa succesorala
- copii celor doi (sotul dumneavoastra si alti frati daca mai are) fie direct fie prin reprezentarea.
Copilul sotului dumneavoastra vine prin reprezentarea tatalui ei.
Masa succesorala este formate astfel:
- Intreg apartamentul daca a fost achizitionat inaintea casatoriei cu soacra sau l-a primit prin mostenire sau donatie
- 1/2 din apartament, daca acesta este realizat in perioada casatoriei cu soacra.
La decesul soacrei, la mostenirea ei vin copiii ei in cote egale, fie direct fie prin reprezentare.
Nu va mai luati dupa ce spune soacra ca vad ca are ,,MARETE" cunostinte de drept.
Daca nu sunteti lamurita intrebati un avocat sau un notar.

Multumesc !

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nepoata isi poate mosteni bunicul.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Mostenire nepoata Pandrea Raul Viorel Pandrea Raul Viorel In urma cu multi ani,sotia mea,nasa si bunica ei,au incheiat la Notariat un Testament prin care ii lasa sotiei mele,casa impreuna cu terenul aferent,in ideea ... (vezi toată discuția)
Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)