Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de doctorat

Buna ziua! Pe perioada concediului de boala se acorda indemnizatia de doctorat? Integral? Multumesc
Pe timpul concediului medical primiti o indemnizatie de incapacitate temporara de munca, calculata conform OUG 158/2005.

Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
si indemnizatia de doctorat se calculeaza tot asa???
Personalul care deține titlul științific de doctor beneficiază de o indemnizație lunară pentru titlul științific de doctor în cuantum de 50% din nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, dacă își desfășoară activitatea în domeniul pentru care deține titlul.