Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor doctorat in Concediu boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor doctorat in Concediu boala

Buna ziua! Doresc sa stiu daca se acorda sporul de doctorat pe perioada concediului de boala? Daca da, cum se calculeaza pe aceasta perioada? Multumesc
1. Pe durata suspendarii c.i.m., se suspenda prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

2. Baza de calcul al indemnizaţiilor de concediu medical se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă.

Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă se determină prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul .