avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

concediul medical 75% , se calculeaza din salariul brut sau salariul net? multumesc
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 21:19, 30 Noiembrie 2009
Venituri BRUTE-
OUG 158/2005-Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii

Art. 17. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă se determină prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj si baza concediului medical ContSters81099 ContSters81099 Intrebarea mea este daca indemnizatia de somaj tehnic intra in baza de calcul al concediilor medicale? Daca nu atuncea angajatul totusi are de pierdut daca ... (vezi toată discuția)
Concediu medical denysady89 denysady89 buna ziua. am si eu o nelamurire in legatura cu concediu medical. am fost in postnatal,iar pe 27 dec 2014 am reluat locul de munca si pe 20 ianuarie m-am ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cristi1446 cristi1446 Revin cu o intrebare.Concediu medical cu cod 06 este 5 zile (initial)iar restul concediului medical(in continuare)are cod 01.In aceasta situatie care este ... (vezi toată discuția)