Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum pot sa beneficiez de reducere pentru impozitul pe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum pot sa beneficiez de reducere pentru impozitul pe cladire datorita vechimii acesteia?

Am in proprietate o locuinta (casa-urban) cu vechimea de peste 100 de ani. Nu am actul de construire. Cladirea a fost cumparata de parintii mei in anul 1957. In toata zona in care se afla cladirea, casele au vechimea de peste 100 de ani (de ex. casa vecina are gravat anul 1898). In Decizia de impunere de la Primarie este trecuta data constructiei 1992, anul dobandirii de catre mine a acestei cladiri. Ce trebuie sa fac pentru modificarea la Primarie a datei constructiei si sa pot beneficia de reducere la stabilirea impozitului?
george-neagu, moderator
Fara actul de construire cu care sa dovediti data, nu puteti. De aceea nici cei de la impozite si taxe nu au inregistra altfel.