Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Colectare deseuri mase plastice
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Colectare deseuri mase plastice

Am in satul unde locuiesc un om foarte amarat care traieste din colectarea maselor plastice , pana acum 2 luni un reprezentant al unei firme si i le lua de acasa . De atunci pana acum nu mai vrea sa i le ia nimeni iar domnul primar i-a spus ca singura lui sansa de a le mai vinde este sa isi faca el firma . Acest om traieste din pomana de sambata , cum sa isi faca firma ??? Imi poate spune cineva care este cadrul legal pentru activitatea ce o desfasoara el ?
Următoarele forme de organizare la alegere:
1. persoana fizica autorizata, întreprindere individuala;
2. societate cu răspundere limitată.
Activitatea va fi desfășurată în baza codului CAEN 3811 – Colectarea deșeurilor nepericuloase care cuprinde si colectarea materialelor reciclabile.
Va trebui ca pentru acest pfa cu aceasta activitate la acea adresa din mediu rural sa obtina si autorizatie de mediu.