avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se calculeaza și sumele provenite din drepturi de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se calculeaza și sumele provenite din drepturi de autor la indemnizația de creștere copil?

Bună ziua,
În viitorul apropiat mi se va încheia concediul de creștere copil. Între timp, am rămas însărcinată, perioada de la încheierea concediului de creștere copil și până la nașterea celui de-al doilea copil fiind de aproximativ 8 luni.
După încheierea concediului, voi fi angajata, pe salariul minim și voi obține venituri separate din drepturi de autor.
Cum sa procedez astfel încât să mi se calculeze și sumele provenite din drepturi de autor la indemnizația de creștere copil (pentru copilul al doilea)?
Mă interesează dacă în afară de impozitul pe profit (care nu știu cât mai este, cu noile modificări legislative), trebuie sa mai plătesc și CAS, CASS, și care este cota pentru acestea.
Mulțumesc mult pentru ajutor.

PS: dacă voi avea pauza de aproximativ 5 zile de la ieșirea din concediu de creștere copil până la debutul contractului de muncă, voi putea calcula lunile astea la indemnizație sau le pierd, pentru că nu sunt 12 luni consecutive?
Încă o dată, mulțumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: MariaKiky , utilizator 07:55, 18 Februarie 2019
Se iau in considerare toate veniturile impozabile. Deci, si veniturile din drepturi de autor..
Ar fi interesant. Citisem undeva ca cele din chirii nu s-ar lua în calcul.

Si in cazul drepturilor de autor, cum sta treaba cu CAS si CASS?
Mersi mult.

Iulian Manea a scris:

Se iau in considerare toate veniturile impozabile. Deci, si veniturile din drepturi de autor..

Nu toate veniturile impozabile se iau in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru CCC.

Se iau in considerare numai : veniturile din salarii și asimilate salariilor, veniturile din activități independente, veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, veniturile din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.
Ultima modificare: Duminică, 17 Februarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok.
In cazul meu, voi obține venituri din drepturi de autor, care depășesc plafonul de 12 salarii minime.
Chiar dacă sunt salariata, inteleg ca am obligația de a plati CASS si CAS (10% si 25% din venitul brut din care se scade cota de 40%)
Corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil in urma veniturilor din chirie ghapciu ghapciu Se da următoarea situatie: - primul copil al familiei împlinește 2 ani pe 18 martie 2019; - mama a stat / va sta în concediu creștere copil perioada ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez ... Camelia131 Camelia131 Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului avand in vedere ca eu lucrez la primul angajator ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Ionelaignat.82 Ionelaignat.82 Dacă am intrerupere de două luni în ultimii ani. (vezi toată discuția)