Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de asociere in participatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de asociere in participatiune

Daca o societate are concesionata o balta de pescuit de la A.N.P.A poate face un contract de asociere in participatiune cu o alta societate ca aceasta din urma sa se ocupe de administrarea baltii (populare balta, paza, etc) sau ce fel de contract trebuie facut in astfel de situatie. Mentionez ca avizele sunt pe firma care a detine ctr de concesiune.
Desigur, dar să nu existe vreun dubiu că încerci să sub-concesionezi sau să cesionezi contractul prin această tranzacţie, dacă este interzisă prin lege sau contractul original de concesiune.
Poţi face contracte cu cine vrei şi să îi plăteşti prin comision din profit.

Poţi să înstrăinezi în totalitate interesele care decurg din concesiune, dacă nu ai interdicţie în contract. Faci ce vrei, atâta vreme cât concesiunea cu ANPA este respectată, nu văd probleme în felul în care îţi organizezi activitatea.

Atenţie! Firma concesionară nu va putea desfăşura sub nume propriu niciuna din activităţile autorizate, permise sau avizate prin concesiune. Aceste autorizaţii sunt netransmisibile.
Multumesc frumos, Albert Kurtyan!