Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contract de asociere prin participatiune cu o firma ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contract de asociere prin participatiune cu o firma concesionara

Buna seara,

Am si eu o problema(nelamurire), legata de o asociere dupa cum urmeaza:

o firma x detine o balta pescuit prin concesiune pe 49 ani de la o primarie.dupa 4 ani firma x se asociaza printr-un contract de asociere prin participatiune cu firma mea y urmand ca eu sa am 99% si firma concesionara 1%. dupa alti 5 ani eu vreau sa ma asociez cu o firma z si sa-i las cele 99% sau 98 % cum ar veni.intrebarea mea este daca firma concesionara poate sa se asocieze cu mine prin participatiune daca este legal si daca pot eu sa ma asociez cu firma z sau sa-i vand firma celui de-al trei-lea.acum cineva mi-a zis ca trebuie un act aditional de la primarie din care sa rezulte ca poate sa se asocieze firma concesionara cu mine prin participatiune. legal cred eu ca odata ce primaria isi primeste revedentele concesionarul se poate asocia prin participatiune cu oricine. eu am investit ceva bani in locatie si ma gandesc in caz de deces sau faliment al concesionarului ce drepturi mai am. ms de raspuns si scuze daca am postat in alt topic.
Va puteti asocial in participatiune cu firma "x" care detine balta in concesiune, insa ulterior nu puteti vinde unui tert nimic altceva decat firma dvs cu concesiune cu tot. Pe perioada in care sunteti asociat in participatiune la concesiunea firmei "x" nu aveti decat dreptuirle stabilite prin contractual de asociere, drepturi vizand doar uzufructul, nu si dreptul de instrainare. Neavand calitate de proprietar, nu puteti lasa nici mostenire si nici dona "balta", ci doar drepturile de exploatare si de particpare la administrarea baltii in cota procentuala detinuta prin contractual de asociere...mai consultati un avocet, aratandu-i actele de concesiune ale lui "x" pentru ca, in functie si de acest contract , se pot aprecia correct datele problemei. Fir intins!
multumesc mult pentru raspuns ! intrebarea mea era daca eu ca asociant ma pot asocia cu alta firma. sau sa-i vand firma sa ramana el in locul meu ca asociant.
Cred ca ati intrebat altceva, si anume:
intrebarea mea este daca firma concesionara poate sa se asocieze cu mine prin participatiune daca este legal si daca pot eu sa ma asociez cu firma z sau sa-i vand firma celui de-al trei-lea.acum cineva mi-a zis ca trebuie un act aditional de la primarie din care sa rezulte ca poate sa se asocieze firma concesionara cu mine prin participatiune".

Deci, cu totul altceva dpdv juridic, decat ceea ce ati spus a doua oara.....Consultati un avocet cand veti fi sigur ce doriti sa faceti...

polloctav, utilizator