Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inaltarea strazii de vecin , inundarea mea cu apa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inaltarea strazii de vecin , inundarea mea cu apa pluviale

Buna ziua ! Locuiesc intr-o casa veche de 40 de ani . In fata casei a fost un drum de servitute de aproximativ 2 m latime , lasat de cei batrini pentru ceilanti pentru a ajunge mai repede la locurile lor .Acum dupa alipirea loturilor sa lasat o strada privata de aproximativ 9 m latime si sa lotizat in 12 noi locuri de case ( mentionez ca am si eu 2 loturi dar ultimele plus o cota parte de drum mai mare decat au ei intravilan )De ceva timp sau constuit case noi si un vecin mai .... a inaltat drumul cu pamant galben ( clisa ) si pietris aproximativ 30 cm . Atunci au inceput problemele mele ,la cea mai mica ploaie sau topirea zapezii toata apa vine la mine in curte . Am incercat sa inalt curtea cu pamant si refacerea gardului cu beton ( aproximativ 70 cm in sus si 30 cm in pamant ) sperand sa scap de probleme dar prin principiul vaselor comunicante apa patrunde in curte plus inundarea rampei garajului si a pivnitei . Recent dupa o topire a zapezii si o ploaie mai zdravana am patit acelasi lucru dar pentru a iesi din casa am pus o scandura suspendata pe caramizi si cu o pompa am scos apa din rampa garajului pe strada ( nu e normal ce am facut dar chiar nu mai aveam ce face ) si a inceput scandalul .... Ce solutie gasiti in acest caz ? Cum pot proceda cu acel vecin ?
Codul civil reglementează curgerea apelor firească și provocată în art 604 si 605. Pt că dvs aveți o casa pe fondul inferior, conf alin 3 din art 605 nu sunteti obligat sa permiteti curgerea provocata a apelor pe fondul dvs. Solutia, in opinia mea, e o cerere de chemare in judecata cu 2 capete,
1 aducerea drumului de servitute in starea initiala
2 despăgubiri, conf dispozitiilor raspunderii civile delictuale
Da, asa vad si eu situatia.
Depinde si daca a facut sau nu in mod legal acel drum mai ridicat.
Acel drum nu este facut in mod legal , cred eu , ca nimeni nu ma intrebat ( fiind si eu propietar ) normal nu trebuia sa fiu intrebat ? Multumesc !