Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul

Daca sau demarat procedurile de divort si am ajuns in instanta. Si pe urma ne inpacam ce trebuie sa fac in momentul de fata. Multumesc
Puteți fomula un contract de tranzacție pe care instanța-l va consfinți printr-o hotărâre de expedient sau puteți merge amândoi la termen declarând că v-ați împăcat.
Dacă reclamantul nu se prezintă cererea se respinge ca nesusținută!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Mergeti la termen amandoi si spuneti ca v-ati impacat.
Sotii se pot impaca oricand in timpul judecatii, prin urmare va puteti prezenta la termenul de judecata fixat , iar instanta va lua act de impacare si dosarul se va inchide.
Insa exista posibilitatea ca ulterior impacarii sa constatati din nou ca aceasta casnicie nu merge si atunci trebuie formulata o noua actiune de divort.
De obicei in aceste situatii recomand partilor sa solicite impreuna suspendarea cauzei.
Art. 411 c.proc.civ.
Suspendarea voluntară
(1) Judecătorul va suspenda judecata:
1. când amândouă părţile o cer;
......................................................
In acest mod aveti posibilitatea sa verificati daca aceasta casnicie mai poate continua sau nu.
Daca ulterior constatati ca lucrurile nu se indreapta sau nu merg in directia dorita de dvs., aveti posibilitatea ca in termen de 6 luni de la data suspendarii cauzei sa formulati o cerere de repunere pe rol cu achitarea unei taxe de timbru de 50 de lei.
Daca hotarati sa ramaneti impreuna, atunci nu mai formulati cererea de repunere pe rol in termenul aratat, iar cauza se va perima, adica va fi ca si cum nu a existat.
Acum dvs. stiti cel mai bine cum stau lucrurile , asa ca va ganditi si optati in consecinta.
Puteti mentiona ca a intervenit impacarea.