Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate functionari publici

Un functionar public poate sa incheie un contract de colaborare(mandat) cu o societate comerciala-broker de asigurare , in baza caruia sa desfasoare activitate de intermediere in asigurari fiind remunerat pentru activitatea prestata.
O astfel de colaborare este considerata a fi incompatibila conform art 94 alin.2 din Legea 161/2003? sau aceste prevederi se aplica doar pentru functionarii publici numiti in functii nu si pentru cei angajati cu C.I.M ?

Multumesc.
Legea 161/2003 , art.96 se aplica functionarilor publici , nu si personalului contractual.