avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de proba

Buna ziua m-am angajat la o firma in data de 12.10.2009 iar contractul a fost semnat in data de 13.10.09 pe contract scrie ca am 30 zile de proba.Eu din data de 09.11.09 - 15.11.09 am fost in concediu medical,in data de 18.11.09 am facut o notificare prin care spun ca nu mai doresc sa colaborez cu societatea.Angajatorul imi spune ca trebuie sa stau in preaviz ca perioada de proba a expirat in data de 17.11.09 dar contractul a fost semnat cu data de 13.10.09.Cine are dereptate???
Cele 30 zille sunt de la semnare sau de la angajare???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:22, 3 Decembrie 2009
Se calculeaza 30 zile de la angajare.
Ati inceput activitatea in 12.10.2009. Nu conteaza ca ati semnat contractul in 13.10.
De la data punerii in executare a CIM.
Va puteti da seama daca ati fost salarizat in data de 12. Daca nu, inseamna ca data de incepere este 13.
Buna ziua
sotia mea este angajata cu data de 18.11.2009 (C.I.M.) pe perioada determinata de 3 luni si doreste sa incheie contractul cu firma respectiva conform art. 31 (alin. 4 indice 1),dar firma refuza si solicita preaviz de 15 zile.Cum am proceda cel mai bine sa nu avem probleme cu ei ???? multumesc

p.s. si va rog mult daca este in favoarea noastra,o formulare fara replica
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2009
alexandrugonczi, utilizator
alexandrugonczi a scris:

Buna ziua
sotia mea este angajata cu data de 18.11.2009 (C.I.M.) pe perioada determinata de 3 luni si doreste sa incheie contractul cu firma respectiva conform art. 31 (alin. 4 indice 1),dar firma refuza si solicita preaviz de 15 zile.Cum am proceda cel mai bine sa nu avem probleme cu ei ???? multumesc

Daca face o notificare angajatorului ca doreste sa inceteze contractul in baza art.31 alin 4 indice 1 din codul Muncii, inainte de data de 17.12.2009, acesta nu poate solicita efectuarea preavizului.
Daca nu vrea sa o primeasca, va sfatuiesc sa o duceti la Inspectia muncii.

Alte discuții în legătură

Perioada de proba Adryann22 Adryann22 Buna ziua, Doresc sa stiu ce inseamna perioada de proba intr un CIM adica perioada determinata de 90 de zile adica 3 luni nu este perioada de proba? De ce ... (vezi toată discuția)
Perioada de stagiu (6luni) pentru absolventii de invatamant superior dupa debutul in profesie alexa_axy alexa_axy Buna ziua, Am rugamintea sa imi spuneti : 1) daca [b]perioada de stagiu [/b] (conform art. 31 alin. 5 din legea nr. 40/2011- \\\\"pentru absolventii de ... (vezi toată discuția)
Concediere fara motivare pgabriel28 pgabriel28 buna seara. pe data de 5 iunie am semnat un contract indiv de munca cu Billa Romania pe o perioada de 3 luni.pe data de 17 iunie mi sa comunicat ca ar fi cazul ... (vezi toată discuția)