Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in perioada de proba

Buna ziua m-am angajat la o firma in data de 12.10.2009 iar contractul a fost semnat in data de 13.10.09 pe contract scrie ca am 30 zile de proba.Eu din data de 09.11.09 - 15.11.09 am fost in concediu medical,in data de 18.11.09 am facut o notificare prin care spun ca nu mai doresc sa colaborez cu societatea.Angajatorul imi spune ca trebuie sa stau in preaviz ca perioada de proba a expirat in data de 17.11.09 dar contractul a fost semnat cu data de 13.10.09.Cine are dereptate???
Cele 30 zille sunt de la semnare sau de la angajare???
Se calculeaza 30 zile de la angajare.
Ati inceput activitatea in 12.10.2009. Nu conteaza ca ati semnat contractul in 13.10.
De la data punerii in executare a CIM.
Va puteti da seama daca ati fost salarizat in data de 12. Daca nu, inseamna ca data de incepere este 13.
Buna ziua
sotia mea este angajata cu data de 18.11.2009 (C.I.M.) pe perioada determinata de 3 luni si doreste sa incheie contractul cu firma respectiva conform art. 31 (alin. 4 indice 1),dar firma refuza si solicita preaviz de 15 zile.Cum am proceda cel mai bine sa nu avem probleme cu ei ???? multumesc

p.s. si va rog mult daca este in favoarea noastra,o formulare fara replica
alexandrugonczi, utilizator
alexandrugonczi a scris:

Buna ziua
sotia mea este angajata cu data de 18.11.2009 (C.I.M.) pe perioada determinata de 3 luni si doreste sa incheie contractul cu firma respectiva conform art. 31 (alin. 4 indice 1),dar firma refuza si solicita preaviz de 15 zile.Cum am proceda cel mai bine sa nu avem probleme cu ei ???? multumesc

Daca face o notificare angajatorului ca doreste sa inceteze contractul in baza art.31 alin 4 indice 1 din codul Muncii, inainte de data de 17.12.2009, acesta nu poate solicita efectuarea preavizului.
Daca nu vrea sa o primeasca, va sfatuiesc sa o duceti la Inspectia muncii.