avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Zilele de CM se scad din stagiul de cotizare ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Zilele de CM se scad din stagiul de cotizare ?

Care este vechimea neântreruptă pentru a ma putea pensiona fără penalizare, având in vedere ca am lucrat in subteran timp de 28 ani si 7 luni ? Menționez că am vechime neântreruptă in muncă de 31 ani. Dupa 2005, am avut cam 30 zile de Cm. Ar trebui sa mi depun dosarul pe la inceputul lunii iunie a.c. , ca să am stagiul de cotizare de 31 ani+ o lună( daca mi se scad zilele de Cm ) ? Vă mulțumesc !
Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2019
lidia.iordan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:24, 19 Februarie 2019
In subteran nu ati beneficiat (avut) de grupe/conditii de munca ?
Da, desigur, condiții speciale. Dar pe mine mă intereseaza daca am vechimea necesară ca să pot ieși la pensie fără penalizarare. Am implinit 50 ani pe 1 noi 2018
Precizati:
Ani, luni si zile in grupa ......(I, sau, II)
Ani, luni si zile in conditii........(speciale, sau deosebite).
28 ani jum- grupa 1, conditii speciale si 2 ani si 8 luni- grupa a doua, conditii deosebite
Din ultimele date postate rezulta ca aveti un stagiu de aproximativ 43 de ani.
Legea 263/2010

Art.56 in forma prevazuta de legea 221/2018
(1) Fac excepție de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel puțin:
a)20 de ani în locurile de muncă prevăzute la art. 30 alin. (1) lit. a) pentru care reducerea vârstei standard de pensionare este de 20 de ani;
Art.30

(1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiții speciale sunt cele din:
a) unitățile miniere, pentru personalul care își desfășoară activitatea în subteran cel puțin 50% din timpul normal de muncă în luna respectivă;

In concluzie:
Indepliniti conditia de stagiu
Beneficiati de o reducere cu 20 de ani a varstei standard de pensiionare

Alte discuții în legătură

Pot sa ies la pensie? beatricew beatricew Am 60 ani ,38 stagiu cotizare ,5 ani grupa I. pot sa ies la pensie limita de varsta ? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizare catalinaelenavochita catalinaelenavochita mama mea e nascuta in August 1961, activez in campul muncii de 32 de ani. Varsta standard de pensionare este 62 ani si 1 luna. Are grupa a II-a care-i reduce ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)