avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masina imprumutata cu carte si talon
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masina imprumutata cu carte si talon

Buna seara, am imprumutat o masina unui "prieten" cu tot cu carte si talon.
Acum "prietenul" nu mai imi da masina.
Ce pot face legal ?
Nu am alta cheie de rezerva, iar masina este la el in curte.
Stiu ca a fost greseala mea ca am dat si cartea, dar ce mai pot face acum ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ionutandrei10 , utilizator 23:25, 19 Februarie 2019
ai dat maşina ca gaj, ca garanţie?
hai, spune toată povestea.
Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2019
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Faceti o plangere penala pt abuz de incredere. Se lamureste la politie toata "afacerea".
Dacă nu are aspecte de infracţiuni, nu mai recomandaţi plângeri penale ca după 2 ani să se ajungă tot la proces deoarece este litigiu civil.

O plângere penală greşită poate da dreptul la acţiune pentru defăimare.

Există o manie a plângerilor penale în România. 1 din 4 români are dosar penal. Desigur, 99.99% sunt dosare se aruncă la gunoi.
Am dat o ca si o chirie lunara.
Individul a platit cateva luni dupa aceea n a mai platit nimic, eu am fost plecat din tara 2 ani
Păi vezi, deci e litigiu civil, nu penal.
Trebuie să-l acţionezi în judecată pentru restituţia bunului şi pentru despăgubiri.

Poţi să mergi la 7 secţii de poliţie, când vor auzi de chirie vor spune "litigiu civil". Noi nu ne ocupăm de contracte civile. Şi e normal să fie aşa.

Ba mai rău, tot tu cazi ... pentru că eşti evazionist fiscal deoarece nu ai declarat chiria primită la Fisc pe declaraţia de impunere obligatorie (cu excepţia faptului când înţelegerea includea şi plata impozitului de către chiriaş (16% sau cât o fi) )
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Ce șanse am? Noni1977 Noni1977 In 2016 am luat împrumut de la cineva 7500lei si mi-a cerut ca si gaj sa facem act de vanzare-cumpărare pe masina mea si cartea de identitate a ... (vezi toată discuția)
Buna seara , in urma cu o saptamana am cumparat o masina de la ... xPhayx xPhayx Buna seara , in urma cu o saptamana am cumparat o masina de la un domn. Acesta mi a zis la telefon de fata cu alti doi prieteni a mei ca are toate actele ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat pe cineva cu 1500 de lei contra unui bmw din 1993, și pentru că nu mi-a restituit împrumutul am vândut mașina. acum mă acuză de cămătărie, este posibil să îmi facă rău? descartees20 descartees20 Am împrumutat pe cineva cu 1500 de lei contra unui bmw din 1993 fara acte la ea pretinzand acum ca am facut camatarie cu el. Eu am vandut masina dupa 4 luni ... (vezi toată discuția)