Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masina imprumutata cu carte si talon
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masina imprumutata cu carte si talon

Buna seara, am imprumutat o masina unui "prieten" cu tot cu carte si talon.
Acum "prietenul" nu mai imi da masina.
Ce pot face legal ?
Nu am alta cheie de rezerva, iar masina este la el in curte.
Stiu ca a fost greseala mea ca am dat si cartea, dar ce mai pot face acum ?
Multumesc
ai dat maşina ca gaj, ca garanţie?
hai, spune toată povestea.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Faceti o plangere penala pt abuz de incredere. Se lamureste la politie toata "afacerea".
Dacă nu are aspecte de infracţiuni, nu mai recomandaţi plângeri penale ca după 2 ani să se ajungă tot la proces deoarece este litigiu civil.

O plângere penală greşită poate da dreptul la acţiune pentru defăimare.

Există o manie a plângerilor penale în România. 1 din 4 români are dosar penal. Desigur, 99.99% sunt dosare se aruncă la gunoi.
Am dat o ca si o chirie lunara.
Individul a platit cateva luni dupa aceea n a mai platit nimic, eu am fost plecat din tara 2 ani
Păi vezi, deci e litigiu civil, nu penal.
Trebuie să-l acţionezi în judecată pentru restituţia bunului şi pentru despăgubiri.

Poţi să mergi la 7 secţii de poliţie, când vor auzi de chirie vor spune "litigiu civil". Noi nu ne ocupăm de contracte civile. Şi e normal să fie aşa.

Ba mai rău, tot tu cazi ... pentru că eşti evazionist fiscal deoarece nu ai declarat chiria primită la Fisc pe declaraţia de impunere obligatorie (cu excepţia faptului când înţelegerea includea şi plata impozitului de către chiriaş (16% sau cât o fi) )
Manuela Rășină, administrator